Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
28/12/2020 - 10:05

Region: halny łamał drzewa. Porywisty wiatr szaleje [AKTUALIZACJA]

Wiatr halny znowu dał znać o sobie i zamieszał w pogodzie. Strażacy w regionie mają już za sobą kilka nocnych interwencji, związanych z usuwaniem powalonych drzew na drogi. Zatarasowały one drogi między innymi: w Krużlowej Wyżnej, Siołkowej, Polnej koło Grybowa, Nawojowej, Kamiannej, Lipnicy Wielkiej i Krynicy. Jak będzie dzisiaj, do końca dnia trudno przewidzieć, bo wiatr halny się nasila

Pierwsze porywy wiatru były już odczuwalne wczoraj wieczorem. Wbrew pozorom ostatniej nocy strażacy nie mieli dużo interwencji. Zaledwie kilka.

Minionej nocy porywisty halny powalił w Krużlowej Wyżnej (gmina Grybów) na drogę drzewo, które zatarasowało przejazd. Usunęli je strażacy z miejscowej jednostki OSP. Tak, jak przewidywali meteorolodzy, w ciągu dnia wiatr przybierał na sile i z każdą godziną, interwencji przybywało.

Na Sądecczyźnie strażacy interweniowali usuwając powalone na drogi, albo nadłamane drzewa między innymi w Siołkowej, Kamionce Wielkiej, Nawojowej, Kamiannej, Polnej, Krynicy Zdroju.

Podobna sytuacja była w powiecie limanowskim. Rano tych interwencji było niewiele. Powalone przez wiatr drzewo zatarasowało drogę w Nowym Rybiu (gmina Limanowa) oraz Przyszowej (gmina Łukowica). Z ich usunięciem szybko i sprawnie poradzili sobie miejscowi strażacy. Wczesnym popołudniem dyżurny w Komendzie Powiatowej PSP w Limanowej odnotował już 14 takich interwencji, związanych z usuwaniem skutków porywistego wiatru.

- Usuwamy powalone drzewa, ale też zabezpieczaliśmy uszkodzone przez wiatr dachy na dwóch budynkach mieszkalnych i budynku gospodarczym - powiedział Sądeczaninowi.info dyżurny. - Jeśli chodzi o uszkodzone dachy to do tej pory odnotowaliśmy trzy takie wyjazdy do Rupniowa, Mstowa i do Półrzeczek.

W powiecie gorlickim również nie brakuje dzisiaj interwencji związanych z usuwaniem skutków szalejącej wichury. Połamane drzewa strażacy usuwali w: Uściu Gorlickim, Siedliskach, Sitnicy, Zagórzanach i Szalowej. Zabezpieczane były także dachówki na zabudowaniach gospodarczych w Binarowej.

Według prognoz synoptyków, halny ma dawać się jeszcze we znaki w naszym regionie do jutra (29 grudnia), do wczesnych godzin porannych.

Meteorolodzy przewidują, że wiatr może osiągać prędkość od 35 do
45 km/h, a w porywach nawet do 85 km/h.

[email protected], fot. OSP Krużlowa Wyżna.Dziękujemy za przesłanie błędu