Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
07/08/2020 - 14:55

REGION: było wesele. Ponad dwudziestu gości zakażonych koronawirusem

Dwadzieścia sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem zostało potwierdzonych wśród uczestników wesela, które odbywało się 25 i 26 lipca w jednej z remiz strażackich w gminie Łukowica na Limanowszczyźnie.

Na liście do wykonania wymazu, przygotowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Limanowej znalazło się 87 uczestników przyjęcia weselnego i poprawin.

Czytaj także: REGION: następne wesele i jutro 87 gości czekają wymazy

Akcja pobierania wymazów do testów w kierunku SARS – CoV-2 została zorganizowana we wtorek w specjalnie wyznaczonym punkcie w Łukowicy. Limanowski Sanepid otrzymał już wyniki tych badań.

- Rzeczywiście posiadamy już wyniki przeprowadzonych badań – mówi Renata Tokarska, powiatowy inspektor sanitarny w Limanowej. – Okazało się, że z przebadanej grupy 26 uczestników wesela ma wynik dodatni. Osoby te znajdują się w izolacji domowej. Wszystkich konsultujemy z lekarzem chorób zakaźnych. Kolejne osoby są objęte kwarantanną domową. Zakłady pracy, w których zatrudnieni są uczestnicy wspomnianego wesela zostały powiadomione o zaistniałej sytuacji.

Okazało się jednak, że w gronie osób, które zostały poddane testom po weselu w gminie Łukowica byli członkowie orkiestry, która na nim grała. Zakażenie wykryto u kilku osób z kapeli.

Limanowski Sanepid dociera teraz do uczestników jeszcze jednego wesela, które odbyło się 1 i 2 sierpnia w Limanowej.

Przygotowywane są listy osób, które będą musiały zgłosić się do wymazu. Sanepid musi dotrzeć do ponad stu osób.

- Okazało się, że ta sama orkiestra grała na limanowskim weselu zorganizowanym w początkach sierpnia – dodaje szefowa limanowskiego Sanepidu. – Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że ktoś z uczestników, który brał udział w weselu w gminie Łukowica jest zakażony koronawirusem. Tak samo członkowie orkiestry nie wiedzieli, że są zakażeni.

Wymazy gości z wesela w Limanowej będą przeprowadzane w przyszłym tygodniu.

[email protected], fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)