Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
10/07/2013 - 15:00

Referendum w Rytrze: Do KBW trafił wniosek i podpisy

Coraz bliżej swoich zamierzeń jest Społeczna Grupa Referendalna w Rytrze, która chce odwołania urzędującego wójta. Wczoraj (9 lipca) do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu trafił wniosek oraz listy z podpisami. Od dziś trwa ich weryfikacja.
Na początku przyszłego tygodnia dowiemy się, czy wniosek spełnia wymagania formalne i czy podpisy są autentyczne, tzn. czy figurujące na listach osoby żyją, mają prawo wyborcze, czy ich dane zgadzają się z tym, co jest w bazie PESEL. Wymagane dokumenty do delegatury dostarczył Marian Rapacz, pełnomocnik Społecznej Grupy Referendalnej w Rytrze.
9 lipca, jako pełnomocnik grupy, złożyłem wniosek o przeprowadzenie referendum w gminie w sprawie odwołania wójta Władysława Wnętrzaka, a wraz z wnioskiem dostarczyłem listy z podpisami poparcia. W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować moim kolegom i koleżankom, zaangażowanym w inicjatywę, oraz wszystkim, którzy się pod nią podpisali – mówi Rapacz.
W Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego złożono wczoraj wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania wójta oraz zadeklarowaną przez pełnomocnika liczbę podpisów – potwierdza Grażyna Długosz, starszy specjalista w Delegaturze KBW w Nowym Sączu. – Teraz wszystkie 314 podpisów jest weryfikowane w specjalnej bazie PESEL – dodaje. Jeśli któreś z nich będą błędne lub po prostu nieczytelne, to pełnomocnik będzie mógł je jeszcze raz dostarczyć do urzędu lub w zamian nowe. Ma na to czas do 26 lipca. Podpisów musi być 298, czyli 10 proc. z osób uprawnionych do głosowania w gminie Rytro.
Nowosądecka delegatura KBW ma 30 dni na wydanie postanowienia Komisarza Wyborczego dotyczącego przeprowadzenia referendum w gminie Rytro lub jego zaniechania. Jeśli wniosek spełniać będzie wymagania formalne i potwierdzona zostanie wymagana ilość podpisów za referendum, wtedy Komisarz Wyborczy, w tym wypadku sędzia Tadeusz Piesowicz, do 50 dni od opublikowania postanowienia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego ma obowiązek przeprowadzić referendum. Referendum jest ważne, jeżeli udział weźmie w nim nie mniej niż 3/5 z liczby osób, które w 2010 roku wybrały wójta. Może on zostać odwołany, gdy spośród ważnych głosów więcej będzie za odwołaniem niż tych przeciw.

(JB)
Fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu