Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
18/02/2012 - 15:34

Recykling Band - odpadowe instrumenty i ich konstruktorzy

Wyobraźnia i odpady - co łączy te dwie rzeczy? Instrumenty recyklingowe, które sądeczanin Kamil Kędzierski konstruuje wraz z Maciejem Pierzynką. Recycling Band, grający na instrumentach z odpadów, staje się co raz bardziej popularny w Polsce, a i za granicą było już o nich głośno. Po telewizji kulturalnej ARTE do ich drzwi zapukał TVN Uwaga!

„Wszystko zaczęło się od nudnego wykładu na uczelni... Zanim zaczęły powstawać pierwsze instrumenty panowie zrobili fajkę wodną z odpadów. A po co wydawać przeszło 150 zł? Wystarczy rurka kanalizacyjna, kilka puszek i sylikon do głowic. Fajka spełnia swoją funkcję do dziś, więc z racji zainteresowań i talentów muzycznych postanowili zbudować instrumenty. Na początek najtańszą basówkę świata... w końcu student potrafi”.

Od budowy pierwszej gitary minął przeszło rok i nikt się nie spodziewał, że kolejne butlo-instrumenty będą się cieszyć taką popularnością i że przede wszystkim będą tak dobrze grać.

Z czasem powstała gitara elektroakustyczna i odpadowa perkusja. Wszystkie instrumenty wychodzące spod rąk Kamila Kędzierskiego i Macieja Pierzynki wykonane zostały ze zbędnych już materiałów: butli po wodach mineralnych, desek, wkrętów, szprych, a inne elementy jak struny czy elektronika zostały wzięte ze starych instrumentów.

Pierwszy butlo-bass rozsławił wujek Kamila, znakomity basista, Piotr Żaczek, który zabrał nietypowy instrument w trasę koncertową Poluzjantów. Sam filmik jak „Zaqu” gra na nietypowym instrumencie obejrzało na YouTube grubo ponad 100 tys. internautów, a największą popularnością cieszył się podobno w... Japonii, gdzie trafił na tamtejszy portal społecznościowy. - Filmik nagrałem spontanicznie, kiedy Piotr zaczął grać, ja zacząłem filmować - powiedział Kamil. W wywiadzie dla pisma „Gitarzysta” Piotr Żaczek tak oto skomentował filmik w internecie. - Mój siostrzeniec jest leworęczny i to właśnie na jego basie grałem na filmiku, który jest teraz w sieci. Do dzisiaj nie mogę na to patrzeć, ponieważ grając widziałem jakby lustrzane odbicie normalnego instrumentu i wynajdowanie tych właściwych dźwięków na leworęcznej basówce było dość kosmicznym doświadczeniem („Gitarzysta” 2011 nr 3, autor wywiadu Kuba Kardaś).

Latem Kamil wraz z dwoma kolegami (Janem Maurerem i Piotrem Bolanowskim) pojechał do Włoch przez Wiedeń, gdzie razem grali na ulicach, wzbudzając zaciekawienie wielu przechodniów. W ten sposób udało im się spędzić ciekawe wakacje, utrzymując się za pieniądze wyciągnięte z kapelusza. Po wakacjach, w październiku 2011 roku,  zawitała do Krakowa ekipa największej kulturalnej stacji telewizyjnej w Europie - TV ARTE, aby nakręcić reportaż o robionych przez Kamila Kędzierskiego i Maćka Pierzynkę instrumentach z recyclingu (wcześniej reporterka tej stacji przeczytała reportaż o butlo-instrumentach na stronie Sadeczanin.info). Telewizja przez dwa dni kręciła materiał o konstruktorach oraz o zespole, który zawiązał się na tę okazję. Próby odbywały się w krakowskim akademiku Akademii Muzycznej. Kamil Kędzierski, który zagrał na butlo-gitarze, zaprosił do współpracy studentów Akademii Muzycznej w składzie: Dominik Stankiewicz - perkusja odpadowa, Marcin Nenko - butlo-bass, Piotrek Bolanowski - instrumenty klawiszowe, Bartłomiej Prucnal - saksofon sopranowy. Krótki reportaż „Recykling dla uszu: Jak muzyka jest tworzona z kosza” można było obejrzeć pod koniec zeszłego roku.

 - Po emisji programu z instrumentami z recyklingu w zagranicznej telewizji - czas na reklamę w naszym kraju. Dnia 21.01.12 nagrany został materiał filmowy dla telewizji TVN w krakowskim klubie „Cisza”. Program jest już do oglądnięcia na stronie internetowej oraz na Facebooku „TVN Uwaga!”, a niebawem ukaże się w telewizji TTV - Twoja Telewizja - Jeżeli materiał cieszył się będzie dużą ilością pozytywnych głosów, możliwe, że ukaże się w jednym z programów TVN. Zachęcamy do oglądnięcia i głosowania - informują na swojej stronie konstruktorzy.

- Reporterzy TVN po prostu do mnie zadzwonili. Byli ciekawi, jak zrobiliśmy recyklingowe instrumenty i chcieli ich posłuchać. Umówiliśmy się w krakowskim klubie Spokój, nagraliśmy koncert, a potem krótki wywiad. Wcześniej, kiedy odwiedziła nas telewizja ARTE, nagrania trwały dwa dni - mówi Kamil Kędzierski, z którym udało mi się porozmawiać chwilę po nagrywaniu nowego materiału telewizyjnego.

- Dziś zespół nagrywał kilka piosenek w klubie Gwarek dla studenckiej telewizji z AGH-u. Za kilka tygodni będzie można zobaczyć film dokumentalny o studentach Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy angażują się w nietypowe inicjatywy. W materiale będzie też i coś o nas - mówi Kamil, który zdradza, co aktualnie dzieje się w świecie butlo-konstruktorów i zespołu.

- Powstają nowe instrumenty. Skonstruowaliśmy teraz dwie gitary jedną miniaturkę i drugą elektroakustyczną typu fretles, czyli bezprogoową, o dość ciekawym brzmieniu. Myślimy nad instrumentami dętymi niewielkich rozmiarów, trochę na kształt fletu poprzecznego, oraz klawiszami, ale jak one będą wglądać - na razie nie zdradzę.

Do konstruktorów i zespołu przychodzą wciąż nowe propozycje gry na przeróżnych imprezach w kraju. - Dostajemy coraz więcej propozycji koncertów na różnych festiwalach. Zapraszają nas do Częstochowy, Warszawy i na Wybrzeże, gdzie organizowane są imprezy kulturalne i ekologiczne - mówi Kamil.

Strona internetowa nietypowych lutników: RecyclingInstrunents.

Reportaż TVN Uwaga!: Gitara z plastykowej butli? To działa i gra!

Reportaż ARTE.TV: Recycling für die Ohren: Wie aus Müll Musik entsteht

(JB)

Fot. archiwum muzyków i konstruktorów Butlo-instrumentów, JB







Dziękujemy za przesłanie błędu