Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
07/08/2021 - 19:15

Ratują ludzkie życie i mienie od stu lat. Druhowie z OSP Muszynka dziś świętują!

Pożegnanie starego sztandaru, poświęcenie i przekazanie nowego, przemarsz jednostek strażackich, a także odznaczenie zasłużonych druhów to tylko niektóre części obchodów stulecia OSP Muszynka. Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się mszą polową odprawioną na miejscowym stadionie.

Ochotnicza Straż Pożarna w Muszynce (gmina Krynica-Zdrój) świętowała w 2020 roku stulecie swojego istnienia. Jednak z powodu pandemii uroczystości przełożono. W tegorocznych uczestniczyli zaproszeni goście, w tym władze samorządowe miasta i powiatu.

Obchody jubileuszowe rozpoczęła polowa msza, którą na miejscowym stadionie odprawił ks. prałat Marian Stach. Następnie, po odegraniu hymnu państwowego, druhowie pożegnali sztandar jednostki z 2000 roku. Po tym nastąpiło przekazanie nowego, który poświęcił ks. prałat.

Przypomniano też historię OSP Muszynka, założoną w 1920 roku. Początkowo na jej skromnym wyposażeniu były hełmy, węże, ręczna syrena, drabiny oraz sikawka, zakupiona za pieniądze ze sprzedaży drewna.

Od 2019 roku OSP Muszynka dysponuje nowoczesną remizą. W grudniu 2020 roku jednostka otrzymała nowoczesny, strażacki wóz bojowy MAN. Do tej pory na jej wyposażeniu był 50-letni Mercedes. Nowy samochód nazwano „Kazik”, od imienia druha Kazimierza Gałęziowskiego, naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Muszynce, w dowód uznania za jego zaangażowanie w pozyskanie pojazdu.

Druhowie z tej jednostki o każdej porze, w dzień i w nocy spieszą do działań ratowniczych, niosą pomoc podczas klęsk żywiołowych, ale tez znajdują czas na rozwijanie swoich pasji.

Ochotnicza Straż Pożarna w Muszynce obejmuje, jeśli chodzi o zasięg działania obejmuje gminę Krynica Zdrój a także rejon tzw. pomocy wzajemnej, w tym Słowację. W jej skład wchodzą zarówno mężczyźni jak i kobiety. Przy OSP Muszynka działają dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (MDP), chłopięca i dziewczęca.

Uroczystości stulecia OSP Muszynka dopełnił przemarsz jednostek strażackich. Oczywiście podczas dzisiejszych jubileuszowych uroczystości odznaczeni zostali zasłużeni druhowie. Nie zabrakło również poczęstunku dla wszystkich uczestników. (MK) fot. aut. 

Ratują ludzkie życie i mienie od stu lat. Druhowie z OSP Muszynka dziś świętują!
Pożegnanie starego sztandaru, poświęcenie i przekazanie nowego, przemarsz jednostek strażackich, a także odznaczenie zasłużonych druhów to tylko niektóre części obchodów stulecia OSP Muszynka. Uroczystości, które (7 sierpnia) rozpoczęła msza polowa odbyły się na miejscowym stadionie.


Dziękujemy za przesłanie błędu