Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
23/05/2018 - 17:55

Rankingowy debeściak Ryszard Nowak. Jest najlepszym prezydentem w Polsce

Na ostatniej prostej swoich rządów Ryszard Nowak zebrał laury od Dziennika Gazety Prawnej, która umieściła Nowy Sącz na szczycie dorocznego samorządowego rankingu, a prezydenta uznała za najlepszego włodarza miasta w kategorii do stu tysięcy mieszkańców.

W organizowanym od sześciu lat rankingu Gazety Prawnej Nowy Sącz utrzymuje się w ścisłej czołówce. W tym roku w swojej kategorii miasto stanęło na podium za - jak pisze dziennik - dobry klimat dla przedsiębiorczych

Takie marki jak Newag, Fakro, Konspol czy Wiśniowski są już dzisiaj wizytówką gminy. Przedsiębiorców liczy się tu w tysiącach – jest ich ponad 9 tys., z czego blisko 95 proc. to mikroprzedsiębiorcy, a liczba milionerów, wśród których jest kilku notowanych na listach najbogatszych Polaków, znacznie przekracza średnią krajową.  

Uwagę kapituły rankingu zwróciły między innymi plany przywrócenia świetności zaniedbanemu Parkowi Strzeleckiemu, który wedle zapowiedzi władz miasta czeka prawdziwa rewolucja i

Jest to największy projekt rewitalizacyjny, który otrzymał dofinansowanie Zarządu Województwa Małopolskiego. Całość inwestycji pochłonie ponad 50 mln zł - czytamy w informacji o wynikach rankingu, w którym o miejscu na podium zdecydowała też przychylność miasta dla seniorów.

W rankingowej beczce miodu znalazła się też łyżka dziegciu czyli stan zanieczyszczenia powietrza, które lokuje Nowy Sącz wśród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych w Europie.

Perła Samorządu trafiła też do prezydenta Ryszarda Nowaka, który został uznany za najlepszego włodarza w kategorii miast do stu tysięcy mieszkańców.

Wedle jakich kryteriów kapituła rankingu oceniała najlepszych wójtów, burmistrzów i prezydentów?

- Braliśmy pod uwagę liczbę kadencji, poparcie wyborcze oraz frekwencję podczas wyborów. W tym roku zapytaliśmy również o to, w jakim stopniu zostały spełnione obietnice wyborcze z kampanii. Należy jednak zaznaczyć, że nie było to kryterium rozstrzygające - pisze Gazeta Prawna, która oceniała też zdolności menadżerskie samorządowców.

Czytaj też Tak czy owak nadal w Nowym Sączu będzie królował Nowak?

Od umiejętności włodarza  i sposobu zarządzania zależy wydajność organizacji. Dobry menedżer stara się minimalizować koszty przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego standardu świadczonych usług. W ramach tej kategorii oceniliśmy również zdolności przywódcze oraz sposób organizacji wewnętrznej pracy urzędu i model operacyjny.

Kapituła brała też pod uwagę to czy prezydenci, wójtowie i burmistrzowie potrafią być dobrymi koordynatorami.

Potencjał drzemiący w społeczności lokalnej może być wykorzystywany z różną skutecznością. W ramach tej kategorii ocenialiśmy włodarzy pod kątem sposobu koordynacji działań lokalnych, m.in. przez organizację konsultacji społecznych i innych form partycypacji, czy powoływania gremiów doradczych (np. Rady Seniorów lub Młodzieżowej Rady Gminy).

Jak wyniki rankingu komentuje prezydent Ryszard Nowak?

- Wyróżnienie dedykuję wszystkim mieszkańcom naszego miasta. Przez dwanaście lat mojej pracy wszelkie działania podejmuję z myślą o mieszkańcach, na rzecz rozwoju miasta – mówi Nowak. - Zeszły rok obfitował w przygotowania do rozpoczętej już ofensywy inwestycyjnej: realizujemy wielką inwestycję drogową - przebudowę układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Leg ionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych numer 75 i 28, na którą mieszkańcy oczekiwali od dziesięcioleci, ruszyła przebudowa dworca MPK, powstaje Małopolski Park Rekreacji Przestrzennej - dodaje prezydent.

- Niedawno podpisałem umowę gwarantującą trzydzieści milionów złotych na rewitalizację Parku Strzeleckiego, którą wkrótce rozpoczniemy, prowadzimy również wiele zadań dedykowanych seniorom, co nas wyróżnia na tle innych samorządów. Cieszę się, że podejmowane przez nas działania dostrzegane są na zewnątrz i wysoko oceniane przez ekspertów - podkreśla Nowak.

Jak podkreślają organizatorzy, udział w Rankingu jest całkowicie bezpłatny! Nie wiąże się z żadnymi opłatami na każdym etapie – od wypełnienia ankiety do udziału w gali finałowej.

[email protected] fot. UMNS. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)