Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
02/04/2021 - 11:30

Radni zdecydowali: wzniesiony w osiemnastym wieku kościół doczeka się renowacji

Kościół w Mogilnie od niepamiętnych czasów wymaga gruntownego remontu. Sypią się zniszczone deski, przez co może zawalić się cała konstrukcja budynku. Rada gminy zdecydowała o przekazaniu parafii sporej dotacji na ten cel.

Czytaj też: Urząd gminy w Korzennej zamknięty. Urzędnicy znów pracują zdalnie

Podczas ostatniej sesji rada gminy podjęła ważną uchwałę dla mieszkańców Mogilna. Właśnie w tej miejscowości położony jest urokliwy, zabytkowy kościół, który od lat wymaga remontu. Decyzją samorządowców na prace konserwatorskie zostanie przeznaczone ponad 13 tysięcy złotych. Wszystko to wynik prośby, którą jeszcze we wrześniu ubiegłego roku skierowali do radnych przedstawiciele mogilskiej parafii. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez komisję kultury, oświaty i wychowania, a także przez komisję budżetowo-gospodarczą i komunikacji.

Gminy mogą udzielać takich dotacji na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Jeśli tylko dany obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, rada gminy może podjąć decyzję o dofinansowaniu renowacji. W przypadku kościoła w Mogilnie wymóg ten jest spełniony, ponieważ został on ujęty w rejestrze w 1993 roku.

Kościół w Mogilnie został wzniesiony około 1765 roku. Planowane prace konserwatorskie mają objąć demontaż zniszczonych i zużytych desek, oczyszczenie konstrukcji budynku, odpowiednią impregnację oraz montaż nowych desek. Ściana południowa zostanie dodatkowo zabezpieczona.

Zanim pieniądze trafią na konto parafii, gmina musi zadbać o niezbędne formalności. Czekamy na podpisanie umowy, która określi szczegółowe zasady rozliczenia dotacji. (k.kos@sadeczanin.info, fot. archiwum)Dziękujemy za przesłanie błędu