Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 grudnia. Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława
24/09/2020 - 14:35

Radni pozwolili pić alkohol na Rynku, dziś się z tego wycofują

Jeśli radni się na to zgodzą, skończy się picie alkoholu na placu między Aqua i Astro Centrum zwanym szumnie Rynkiem w Chełmcu. Jest już nawet gotowy projekt uchwały.

Chełmiec: radni pozwolili na Rynku pić alkohol, dziś się z tego wycofują?

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości zabrania spożywać alkohol w miejscach publicznych, ale jednocześnie dała samorządom (gminom i miastom) furtkę, dzięki której mogą ściśle określone miejsca wyłączyć z zakazu. I tak w 2018 roku radni z gminy Chełmiec pozwolili na sprzedaż i spożywanie alkoholu na terenie Aqua i Astro Centrum. Oczywiście, nie obyło się bez gorącej dyskusji, bo przecież za ścianą chełmieckiego basenu mieści się podstawówka.

- We wszystkich tego typu miejscach w Muszynie, Szaflarach, na kąpielisku w Piwnicznej i dalej na kąpieliskach na Węgrzech i na Słowacji wydzielone są strefy, w których można w cywilizowanych, kulturalnych warunkach wypić piwo – studził emocje Józef Zygmunt ówczesny przewodniczący rady.

Zobacz też: I znów o autobusach w Chełmcu. Tym razem dobre wieści dla Krasnego Potockiego

Inna rzecz, że potencjalni dzierżawcy punktów gastronomicznych też zawsze biorą pod uwagę czy można w danym miejscu sprzedawać a dalej spożywać alkohol.

Ostatecznie udało się wypracować kompromis. Radni wprowadzili do uchwały obostrzenie, że alkohole niskoprocentowo w Aqua i Astro Centrum oraz na oddzielającym je placu będzie można spożywać w odległości nie mniejszej niż 100 metrów od szkoły. Początkowo była mowa o zaledwie 50 metrach.

Jednak codzienność pokazała, że i te przepisy są zbyt liberalne. Bo ci, którzy korzystali z możliwości z zabawienia się na Rynku – między Astro i Aqua Centrum w nosie mają, że z obiektów korzystają też dzieciaki i że nie każda pora nadaje się do tego, by strzelić sobie więcej niż jedno piwo.

Zobacz też: Mamy to na piśmie. Podegrodzka wieś ocalona od zalania

Posypały się skargi, statystyka incydentów – w projekcie uchwały mowa o zakłócaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego - skłoniła włodarzy Chełmca do zaostrzenia wprowadzonych w 2018 zapisów.

O co dokładnie chodzi? Na Rynku, jak obecnie określany jest plac między budynkami alkoholu spożywać nie będzie można wcale i to niezależnie od okoliczności.

- Pozostawienie odstępstwa od zakazu spożywania alkoholu w obiektach zamkniętych Aqua Centrum Chełmiec i Astro Centrum Chełmiec nie powinno mieć negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały o którym radni mają dyskutować już 28 września. (e.stachura@sadeczanin.info, Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu