Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
29/05/2014 - 08:10

Radnego nie skusiły pieniądze. Oddał dokumenty do archiwum!

Radny z Przysietnicy (gmina Stary Sącz) znalazł kilka miesięcy temu na strychu swojego domu dokumenty z XIX wieku. Znaleziskiem zainteresowali się badacze i kolekcjonerzy, którzy chcieli zapłacić. Mężczyzny nie skusiły jednak pieniądze i za darmo oddał dokumenty do oddziału Archiwum Narodowego w Nowym Sączu.
- Chciałem, żeby państwo miało pożytek z tych archiwaliów, a nie handlowcy. Zgłaszały się do mnie różne osoby oferując za dokumenty około trzech tysięcy złotych. Materiały są o wiele więcej warte. Zdecydowałem jednak, żeby przekazać je bezpłatnie do Archiwum Narodowego. Będzie je można obejrzeć w internecie – mówi Jerzy Sobczak, mieszkaniec Przysietnicy, radny gminy Stary Sącza.

- Z Nowego Sącza materiały pojadą do Krakowa. Zostaną zdigitalizowane i za około dwa lata będą dostępne online – informuje Sylwester Rękas, kierownik oddziału zamiejscowego Archiwum Narodowego w Nowym Sączu. – Cieszymy się, że pan Jerzy Sobczak zdecydował się nam przekazać dokumenty.

Dzięki radnemu Archiwum Narodowe posiada już w swoim zasobie Kataster galicyjski z 1844 roku, który obejmuje 34803 jednostek archiwalnych (około 270 mb). Zespół ten jest jednym z najcenniejszych i posiada nieocenioną wartość historyczną jako źródło do dziejów Galicji. Wykorzystywany jest do badań naukowych, genealogicznych oraz dotyczy własności gruntowej. Jest ponadto jednym z najczęściej udostępnianych zespołów w zasobie Archiwum Narodowe Krakowie.

Na terenie Galicji prace pomiarowe dla katastru gruntowego przeprowadzone zostały w latach 1819-1858. Zapowiedział je patent cesarza Franciszka I z 23 grudnia 1817 r. Wynikiem tych prac było sporządzenie 164 357 arkuszy sekcyjnych map. Jako jednostkę pomiarową przyjęto sążeń wiedeński. Plany sporządzano zasadniczo w skali 1:2880. Skala ta w razie potrzeby ulegała pomniejszeniu lub zwiększeniu.

Przejmowanie katastru galicyjskiego przez archiwum dla poszczególnych powiatów rozpoczęło się w 1967 r. i trwa do dnia dzisiejszego. Scalanie poszczególnych części powyższego zespołu nie jest łatwe ze względu na jego duże rozproszenie między instytucjami, oraz ze względu na fakt, że do dnia dzisiejszego jest ciągle wykorzystywany przez urzędy do badania struktur własności na poszczególnych terenach.

Kataster składa się z części kartograficznej, czyli:

-              map katastralnych,

-              szkiców indykacyjnych,

-              szkiców polowych oraz z części opisowej czyli protokołu parcelowego,

-              arkuszy posiadłości gruntowej,

-              sumariuszy.

Szkice polowe służyły urzędom katastralnym jako mapy polowe przy pracach pomiarowych w terenie. Były sporządzone w różnych okresach, stąd stanowią niezastąpione źródło informacji na temat własności gruntowej dla poszczególnych miejscowości.

Obecnie trwają prace nad digitalizacją Katastru galicyjskiego, w celu udostępnienia go online większemu gronu użytkowników.

 

(MC)

Fot. Oddział Archiwum Narodowego w Nowym Sączu

 







Dziękujemy za przesłanie błędu