Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
19/06/2018 - 14:00

Psia Apokalipsa: Są gotowi załatwić sprawę definitywnie w dwa dni! Jakim cudem?

Sądeczanie bacznie śledzą kulisy skandalicznej sprawy przy Zamenhofa 8, gdzie w mieszkaniu na trzecim piętrze przetrzymywanych jest kilkadziesiąt psów. Próby eksmisji czworonogów trwają już od kilku lat. Zaangażowani są: Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu, Urząd Miasta, komornik, policja, Straż Miejska, powiatowy lekarz weterynarii itp. Bez skutku. Tymczasem dziś podczas rozmowy z przedstawicielem Stowarzyszenia „Pogotowie dla Zwierząt” usłyszeliśmy, że tę sprawę można zamknąć dosłownie w dwa dni. Jak to możliwe?

Zobacz też: Psia apokalipsa w dwupokojowym mieszkaniu na czwartym piętrze! Strop się wali od fekaliów 22 psów

Działacze pogotowia znają całą sprawę od kilku miesięcy, o swojej gotowości do pomocy deklarowali już w rozmowie dziennikarzami TVN Uwaga. Jednak ci wątku nie podjęli. Może dlatego, że narracja bezsilności lepiej się sprzedaje niż historie z happy endem.

- My to robimy codziennie. Robimy to z organami procesowymi. Jest z nami na miejscu rakarz, zoopsycholog, jest biegły sądowy. Likwidujemy nielegalne hodowle, w których jest po 200, 300 psów – usłyszeliśmy bezpośrednio od przedstawiciela Stowarzyszenia.

Dlaczego takie Stowarzyszenie jest w stanie coś takiego zrobić niemal od ręki a Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce nawet nie zainteresowało się tą sprawą?

Zobacz też: Nowy Sącz: Pies wypadł z trzeciego piętra bloku przy ul. Zamenhofa

- Bo w takim wypadku trzeba przyjechać na miejsce na jeden dzień czy dwa, zrobić obserwację, zebrać zeznania świadków, włączyć się do postępowania, zapoznać się z aktami, złożyć wnioski dowodowe, złożyć wnioski o przeszukanie, przywieźć ze sobą biegłego zoologa, który oceni warunki, w których psy żyją i lekarza weterynarii. Trzeba też uzyskać postanowienie prokuratury o wejściu tam i przeprowadzeniu oględzin procesowych oraz przewiezieniu zwierząt do gabinetów weterynaryjnych w celu oględzin psów i tak dalej. To jest robota na dwa, trzy dni – odpowiada nasz rozmówca bez ogródek.

Jedyne co wstrzymuje działaczy przed wkroczeniem do akcji to pieniądze. Jednak właścicielka mieszkania i matka właściciela psów zarazem po prostu ich nie ma. Zatem musiałby je wyłożyć miasto o czym i tak już mowa prawie od roku. O jakich kwotach mówimy?

Stowarzyszenie dysonuje własnym schroniskiem dla zwierząt, ale zanim psom uda się znaleźć nowy dom mija czasem nawet siedem miesięcy a skrajnych wypadkach rok. Miesięczny koszt utrzymania czworonoga to ok. 150-200 złotych.

W mieszkaniu przy Zamenhofa jest od 25 do 30 psów, tym samym cała akcja ich zabrania z zabezpieczeniem pobytu według wyliczeń naszego rozmówcy to ok. 75 tysięcy złotych. Przy czym Stowarzyszenie może wziąć na siebie koszt samego transportu, za który zapłaciłoby ze swoich pieniędzy statutowych.

Dlaczego o tym piszemy? Bo okazuje się, że dramat psów i przede wszystkim mieszkańców bloku przy Zamenhofa można przerwać od ręki, wystarczy by miasto zwróciło się do Stowarzyszenia z oficjalnym wnioskiem o interwencję.

Mało tego propozycja „Pogotowia dla zwierząt” jest o wiele tańsza od opcji, w której miasto miałoby psy odesłać do schroniska w Nowym Targu, z którym Urząd Miasta ma podpisaną umowę. Tam miesiąc pobytu psa to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych.

Czy miasto powinno skorzystać z takiej możliwości? Do sprawy wrócimy już jutro.

Zobacz też: 

Jedno mieszkanie, jeden pies. Takiego ustawowego ograniczenia żądają władze miasta! Dlaczego?

Psia apokalipsa: na ile wyceniono mieszkanie zdewastowane przez 30 psów?

Właścicielom psów z Zamenhofa trzeba całkowicie zabronić posiadania czworonogów!

Jeśli odbierzecie mi psy, to się zabiję - mówi właściciel 22 psów z Zamenhofa 

Groźba epidemii jest całkowicie realna! Ale sanepid 22 psów z mieszkania nie usunie… 

Właścicieli psów z Zamenhofa boją się wszystkie okoliczne schroniska! Miasto weźmie na siebie koszt eksmisji czworonogów?

Miasto eksmituje czworonogi! Koniec psiej apokalipsy na Zamenhofa

„Psia Apokalipsa” w „Uwadze!”: właścicielka czworonogów straszy dziennikarzy mafią i grozi ich rodzinom. Wszystko w rękach sądu

Ofiar „psiej apokalipsy” przybywa. Koszmar przy Zamenhofa trwa a miasto chowa głowę w piasek

Psia apokalipsa: prokuratura wkracza do akcji! Policja pomoże urzędnikom wejść do mieszkania, w którym przetrzymywane są psy

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)