Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
11/01/2023 - 15:10

Przyszła urlopowa rewolucja do kodeksu pracy. Za dni wolne... płacić nie będą

Nowe, pięciodniowe urlopy opiekuńcze, dodatkowe dwa miesiące urlopu rodzicielskiego i płatne nieobecności spowodowane tak zwaną siłą wyższą. Taka rewolucja przyjdzie do kodeksu pracy. Rząd właśnie przyjął projekt nowelizacji ustawy. To niejedyne zmiany.

Nowelizację przepisów wymusiła unijna dyrektywa rodzicielska, która ma  zachęcać do równego dzielenia się obowiązkami między kobietami i mężczyznami.

Jak wyjaśnia szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, po wprowadzeniu zmian do kodeksu pracy, prawo do urlopu rodzicielskiego stanie się  indywidualnym prawem dla każdego z rodziców i nie będzie już uzależnione od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka.

Czytaj też: Krzyki, przekleństwa i wyzwiska... Tak ich traktowali w pracy

Urlop rodzicielski będzie dłuższy

Według projektu urlop rodzicielski będzie też dłuższy. Teraz  to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianie przepisów będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.

Wyższy zasiłek macierzyński

Kolejna zmiana zakłada zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego i ustalenie go na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Obecnie zasiłek macierzyński wypłacany jest w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą część tego urlopu. To oznacza, że obecnie zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wynosi średnio 67,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Pięć dodatkowych dni wolnych od pracy, ale…

Nowym zapisem w kodeksie pracy kodeksie pracy będzie też urlop opiekuńczy. To pięć dodatkowych dni wolnych od pracy, które będzie można wykorzystać na zapewnienie opieki członkowi rodziny, na przykład synowi, córce, matce, ojcu lub małżonkowi. Także osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.  Gorsza wiadomość jest taka, że za czas przebywania na takim urlopie nie będzie przysługiwać wynagrodzenie.

czytaj też Co robić w Sączu, żeby dostać pracę od ręki i dobrze zarobić. Fachowcy na wagę złota  

Praca: ma być elastycznie i zdalnie

Zmiany przewidują też bardziej elastyczną organizację pracy dla rodziców dzieci do 8 lat.  Co się zmieni?  O przyczynach odmowy dotyczącej zgody na pracę zdalną  lub zgody na indywidualny czas pracy trzeba będzie pisemnie poinformować pracownika. Dziś nie ma takiego obowiązku.

Wedle nowelizacji nie będzie  można też  zlecać – bez zgody pracownika – pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych. Obecnie ta granica to 4 lata życia dziecka. ([email protected] ) fot, jm







Dziękujemy za przesłanie błędu