Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 lipca. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
22/02/2019 - 07:15

Przyszła cyfrowa era do dokumentów. Od marca będą elektroniczne dowody osobiste

Tradycyjne dowody osobiste odejdą w przeszłość. Już w marcu zostanie wprowadzony dokument z warstwą elektroniczną. E-dowody będzie można wykorzystywać między innymi do e-usług. Ułatwią załatwianie spraw w urzędach, przychodniach i szpitalach.

Razem z elektronicznym dowodem osobistym wkraczamy w cyfrową erę dokumentów. Co się teraz zmieni?

Czytaj też Masz fuchę na boku, ile zarabia twoja żona… teraz pracodawca może to sprawdzić

E-dowód zostanie wyposażony w tak zwany  profil osobisty, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w różnego rodzaju e-usługach administracji publicznej. Posłuży też do podpisywania dokumentów elektronicznych. Wystarczy go przyłożyć do odpowiedniego czytnika i wpisać kod PIN. W nowym dowodzie znajdą się również dane pozwalające opatrzyć cyfrowy dokument zaawansowanym podpisem elektronicznym, który będzie tak samo ważny, jak podpis własnoręczny. O zamieszczeniu w nim funkcji podpisu osobistego będzie można zdecydować samemu.

- Jesteśmy w ostatniej fazie przygotowań– wyjaśnia  minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Przed wydaniem pierwszych e-dowodów sprawdzamy działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on używany.

 Kolejne testy pokazują, że wszystko działa tak jak powinno, a urzędnicy nie mają problemu w nowymi dokumentami. - Dodaje Zagórski. - Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu.

Czytaj też Kłamstwo ma krótkie nóżki. Przekręcili sądecki ZUS na miliony 

Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. i Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe, w miarę ich naturalnego procesu wymiany, na przykład  z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty.

Jak podkreśla szef resortu cyfryzacji, realizacja e-dowodu to kontynuacja nieukończonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczątkowanego w 2008 roku. Obecny rząd podjął decyzję o ukończeniu tego projektu.

[email protected] fot. Jm. gov.plDziękujemy za przesłanie błędu

Aktywnie w Małopolsce