Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
16/04/2024 - 15:15

Przymrozek zaatakuje Sądecczyznę. Trzeba ratować rośliny. Jak to zrobić

Najpierw pogoda wyprzedziła kalendarz, a teraz serwuje nam zgoła odmienną aurę, która może przyprawić o ból głowy tych, którzy pielęgnują swoje ogrody i zabrali się za sadzenie roślin. Synoptycy właśnie wydali ostrzeżenie. Słupki rtęci nocami będą spadać w nocy poniżej zera.

Przymrozkiem ściśnie już  tej nocy

Ostrzeżenie obowiązuje do piątku, do 19 kwietnia,  do godziny dziewiątej rano.  Prognozuje się lokalnie spadek temperatury do  minus trzech  stopni, a przy gruncie do  minus pięciu– informuje krakowskie Biuro Prognoz Meteorologicznych. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od  czterech do ośmiu stopni.

Czytaj też Szykuje się rewolucja w pogodzie na Sądecczyźnie. Preludium jeszcze dzisiaj

Czy ten pogodowy zwrot zaszkodzi roślinom w przydomowych ogrodach, które już kwitną?  

Całe rabaty i grządki można okryć białą agrowłókniną lub folią z bąbelkami. Można je ciąć na mniejsze kawałki i owijać nimi pojedyncze rośliny. Na przykład  młode drzewka, które wypuściły liście – radzą fachowcy.

Na świeżo posadzoną rozsadę można nakładać kołpaczki. W sprzedaży są plastikowe, ale podobne można wykonać z butelek po napojach, w których wycinamy dno. Na dzień takie osłony lepiej zdjąć, by rośliny się nie zaparzyły. Jako doraźna ochrona roślin sprawdzają się też kapturki wykonane z tektury lub kartonów. Materiał zwijamy na kształt "czapki czarodzieja" i spinamy zszywaczem biurowym. Nakładamy je oczywiście tylko na noc.

Czytaj też Już wiadomo, kiedy ruszą dopłaty do fotowoltaiki. Jakie są nowe zasady Programu Mój prąd 2024  

Rośliny posadzone w skrzynkach balkonowych można osłonić od zewnętrznej strony ekranem z kartonu, a od góry na przykład gazetami. Jeśli pojemniki, w których rosną nie są zbyt ciężkie, można je ustawić przy ścianie budynku, która nocą oddaje zgromadzone ciepło. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu