Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
08/05/2020 - 15:55

500 sztuk przyłbic od PWSZ trafiło do służb. Uczelnia wspiera mundurowych

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze codzienne zwyczaje i przyzwyczajenia, ale są grupy społeczne, które odczuwają to bardziej niż inni. Chodzi o funkcjonariuszy publicznych w służbie zdrowia, policji, czy straży pożarnej. To w dużej mierze o nich myśleli pomysłodawcy i wykonawcy projektu wyprodukowania przyłbic ochronnych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.

Instytut Techniczny jest miejscem, gdzie ta inicjatywa się rozpoczęła. -  Do tworzenia przyłbic wykorzystujemy drukarki 3D i jest to narzędzie chyba najczęściej używane do tworzenia przestrzennych obiektów różnego zastosowania. Wyprodukowaliśmy już ponad 500 sztuk. Produkcja rozpoczyna się w naszej pracowni prototypowania, korzystamy z materiałów typu PET z racji tego, że elementy takie można odkażać i cechują się odpowiednimi parametrami.

Zastosowaliśmy gotowy projekt, który obecnie jest używany bardzo często. W nasze działania zaangażowało się bardzo wiele osób, między innymi byli, a także obecni studenci oraz podmioty gospodarcze. Na szczególne podziękowania zasługuje firma Tech Stal, która  pomogła w wykonaniu przednich osłon, jak również panowie Jakub Włodarczyk, Paweł Mamala, Krystian Leś, Grzegorz Juda, Jacek Kaleta, Jan Kozieński, Adrian Marczyk oraz Maciej Liszka. Duże słowa uznania należy wyrazić również pod adresem Jezuickiego Centrum Akademickiego w Nowym Sączu i firmy Proinvest z Opola - mówi Nikodem Bulanda z Instytutu Technicznego.

Czytaj także: PWSZ wspiera szpitale. Przyłbice powstają na drukarkach 3D [WIDEO]

Wyprodukowane przyłbice trafiają tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Przekazane zostały między innymi do szpitali, strażaków oraz policjantów, a ich produkcja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej nadal trwa, więc kolejne instytucje zostaną w ten sposób zabezpieczone w walce z pandemią koronawirusa.

- Ostatnio przekazaliśmy przyłbice ochronne do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Jest to kolejna partia, która została wyprodukowana przez pracowników Instytutu Technicznego oraz osoby współpracujące. Pierwszą część podarowaliśmy przed świętami do sądeckiego Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego, lokalnego hospicjum oraz domów pomocy społecznej.

Są to placówki współpracujące z nami w zakresie kształcenia studentów na kierunkach pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne oraz dietetyka. Część przyłbic została również przekazana do szpitala w Limanowej oraz do ośmiu oddziałów Ochotniczej Straży Pożarnej, w których nasi studenci są druhami i w ramach wolontariatu podczas epidemii koronawirusa, włączają się tam w działalność środowiska lokalnego. Jednostki te znajdują się w powiecie nowosądeckim i gorlickim - wyjaśnia Urszula Cisoń-Apanasewicz, wicedyrektor Instytutu Zdrowia.

Proces wsparcia funkcjonariuszy publicznych trwa i wkrótce kolejne partie sprzętu ochronnego trafią do odpowiednich placówek.

k.kos@sadeczanin.info, fot. PWSZ w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu