Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
07/08/2014 - 09:22

Przez podsądeckie gminy przetoczyła się powodziowa fala

Wczoraj wieczorem (7 sierpnia) przez gminy Podegrodzie, Chełmiec i Stary Sącz, a także Nawojową przetoczyła się fala powodziowa po oberwaniach chmury, jakie nawiedziły te regiony Sądecczyzny. Sytuacja była na tyle poważna, że o godz. 19. wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe, a o godz. 20. alarm powodziowy. Stan pogotowia przeciwpowodziowego i alarm powodziowy został dzisiaj rano odwołany.
Przez całą noc strażacy wspólnie z mieszkańcami terenów, którym wodny żywioł dał się we znaki zmagali się ze skutkami oberwania chmury. Wystarczyło zaledwie niespełna pół godziny, aby potoki zamieniły się w rwące rzeki. Woda z ogromną siłą lała się z wyżej położonych terenów. Tylko w samej gminie Podegrodzie rozeszło się dziesięć tysięcy worków. W nocy dowożono je z magazynu w Nowym Sączu.
Strażacy i mieszkańcy usuwają skutki nawałnicy. Trwa szacowanie strat i wielkie sprzątanie.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu podało dzisiaj informację o wyrządzonych szkodach (może ich być jeszcze więcej) w poszczególnych gminach. Komisje powołane przez wójtów do szacowania szkód powodziowych pracują w terenie.

W Gminie Chełmiec

Na skutek wylania potoków: Biczyczanka, Niskowianka i Szymanowianka zostały podtopione budynki i pola, podmyte drogi powiatowe i gminne, zatkane przepusty oraz zalane studzienki kanalizacyjne w miejscowościach: Chełmiec, Świniarsko, Mała Wieś, Biczyce Dolne i Niskowa oraz przysiółek Niskowa- Szymanowice.
W Niskowej zalany został Dom Weselny „Casablanca”, szklarnie z sadzonkami ogórków i pomidorów, a także został przerwany wodociąg biegnący z Biczyc Górnych. W Biczycach Dolnych została podmyta droga powiatowa (zapadła się). Na terenie Gminy Chełmiec zostało podtopionych ponad wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Obecnie strażacy OSP usuwają kamienie oraz muł z dróg udrażniając przepusty, a także wypompowują wodę z zalanych piwnic, budynków i garaży.

Gmina Podegrodzie

Na skutek wystąpienia z koryt rzek Brzeźniczanka, Barczynka, Gostwiczanka i Łąkta zostało podtopionych wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych. Podtopiona została Szkoła Podstawowa i sala gimnastyczna w Gostwicy oraz podtopione Gimnazjum w miejscowości Brzezna. Osuwisko na drodze powiatowej relacji Brzezna-Chochorowice. W wyniku podmycia została uszkodzona droga powiatowa relacji Podrzecze-Chochorowice. Drogi te są częściowo przejezdne. Woda wdarła się do remizy OSP w Podegrodziu. Na terenie całej Gminy zostały uszkodzone drogi gminne, przepusty i mostki (w chwili obecnej trudno oszacować ilość).


Gmina Stary Sącz

Na skutek intensywnych opadów deszczu został podmyty cmentarz choleryczny przy ulicy Piłsudskiego w wyniku czego wypłynęło kilka kości ludzkich. Zabezpieczyli je pracownicy Zakładu Pogrzebowego w Starym Sączu. Ponadto przy ulicy Partyzantów, Żwirki i Wigury zostały zamulone studzienki i zatkane przepusty.

Gmina Nawojowa

Podtopionych jest kilka budynków w Nawojowej oraz podmyta droga nad cmentarzem.
Podczas akcji ratowniczych na terenie powiatu nowosądeckiego brało udział 7 zastępów z Komendy Miejskiej PSP (30-stu funkcjonariuszy) oraz 20 jednostek OSP (80-ciu druhów).

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu prowadzi dyżur całodobowy aż do odwołania pod numerami tel. 0(18) 41-41-621,0(18) 41-41-622, 0(18) 41-41-623.

(MIGA)
źródło: własne, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu.
Fot. GOK w Podegrodziu.

Dziękujemy za przesłanie błędu