Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
16/07/2020 - 08:00

Przerażające i wstrząsające. Sprzedają śmiercionośny liquid do e-papierosa

Jest sześćdziesiąt razy silniejszy niż morfina. Jego zażycie może doprowadzić do śmierci. Tak działa nowy narkotyk, który trafił do Polski, ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Może również przybierać postać liquidu do e-papierosa.

W ostatnim czasie, został wykryty po raz pierwszy na terenie Polski nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk, należący do grupy opioidów, pod nazwą etazen – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

 - Był oferowany jako „dopalacz” na terenie Łodzi w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu. Narkotyk, który jest zamiennikiem  heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego. Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest sześćdziesiąt razy mocniejszy niż morfina – podaje Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) i opisuje reakcję po zażyciu  śmiercionośnego dopalacza.

Osoba pod wpływem opioidów jest zwykle "splątana" i podsypiająca. Ma przy tym zaburzenia świadomości, wąskie szpilkowate źrenice, zwolnioną czynność serca, czyli  bradykardię, niskie ciśnienie i  groźne zaburzenia w oddychaniu. Po zażyciu narkotyku może też dojść do całkowitego zatrzymania oddechu, co prowadzi do śmierci.  

Narkotyk często zmienia skład i stężenie, a ci, którzy po niego sięgają, nie są świadomi tego, co zażywają. To utrudnia lub wręcz uniemożliwia udzielenie pierwszej pomocy.

GIS instruuje, że takiej osobie należy udrożnić drogi oddechowe, ułożyć w pozycji bezpiecznej i natychmiast wezwać pogotowie.

Ratownicy medyczni powinni zabezpieczyć funkcję oddechową i bezzwłocznego podać specyficzną odtrutkę (nalokson), a potem przewieźć do najbliższego szpitala – czytamy w komunikacie.

[email protected] fot, pixaby.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)