Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
25/11/2021 - 07:05

Przeprawa tymczasowa na Kamienicy na dłużej. Kolejne starania o środki na most

Umowa wypożyczenia tymczasowej przeprawy na Kamienicy w Nowym Sączu została przedłużona o rok. Na razie na budowę nowej przeprawy nie ma pieniędzy. Prezydent Ludomir Handzel liczy na to, że miasto otrzyma fundusze na nowy most w ramach rozdysponowywania kolejnej transzy środków z programu „Polski Ład”.

Przypomnijmy, że mimo starań władz miasta o pozyskanie pieniędzy na to zadanie z rządowej puli pieniędzy na usuwanie szkód powodziowych i mimo zapewnień, że Nowy Sącz takie środki otrzyma, do tej pory na to zadanie nie ma funduszy. Niedawno miasto „zwolniło” i przeznaczyło na inne cele 400 tysięcy złotych, które były zarezerwowane, jako wkład własny do tej inwestycji.

Czytaj także: Nowy Sącz: miasto przedłużyło użytkowanie wypożyczonej przeprawy na Kamienicy

Władze miasta zabiegały o dofinansowanie tego dużego zadania z puli środków przeznaczonych na usuwanie skutków powodzi. Niestety, w ubiegłym roku te środki nie były wypłacane, z tego względu, że były przeznaczone na walkę z pandemią. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, szkód powodziowych także nie wypłacano więc i teraz nie udało się zdobyć funduszy na budowę mostu.

- Wystosowałem też wniosek o środki na budowę nowego mostu do rządowego programu „Polski Ład” - mówił na ostatniej konferencji prasowej prezydent Ludomir Handzel. – Nie otrzymaliśmy ich.

Odmowna decyzja była związana z tym, że wniosek, w którym zawarta była budowa nowej przeprawy na Kamienicy był połączony z budową obwodnicy wschodniej. Okazało się, że jest to zbyt złożone zadanie, opiewające na dużą kwotę.

Władze miasta zapewniają, że zabiegi o środki na budowę nowego mostu są kwestią priorytetową. Prezydent zapowiedział, że miasto ponownie będzie się starało o pozyskanie funduszy na to kluczowe zadanie. Będzie o nie aplikować jeszcze raz do programu „Polski Ład” w ramach drugiego rozdania.

- Jestem przekonany, że w pakiecie kolejnego rozdania środków, które ma odbyć się na przełomie grudnia i stycznia znajdzie się wniosek Nowego Sącza o sfinansowanie budowy nowego mostu na Kamienicy – stwierdził prezydent. - Co więcej skierowałem już prośbę do wójta gminy Kamionka Wielka, żeby w budżecie gminy wygospodarował kwotę jednego miliona złotych tak, abyśmy mogli dokonać montażu finansowego. Wiadomo, że udział własny też będzie konieczny.

Gospodarz miasta zaznaczył, że jest przekonany, iż kolejny wniosek miasta o wsparcie finansowe na budowę nowego mostu zostanie pozytywnie rozpatrzony.

Pierwotnie zakładano, że nową przeprawę na rzece Kamienica uda się wybudować za 14 mln złotych. Teraz, niestety ceny między innymi materiałów budowlanych poszły w górę i prezydent nie wyklucza, że trzeba będzie brać pod uwagę kwotę około 20 mln złotych.

Jeśli miasto pozyskałoby fundusze na to zadanie to, jak zaznacza jest duża szansa na postawienie nowej przeprawy w przyszłym roku.

- Chciałbym, aby przeprawa została oddana mieszkańcom jeszcze przed Wigilią w 2022 roku - dodaje Handzel.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Jm.Dziękujemy za przesłanie błędu