Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
13/10/2018 - 19:20

Przebudują Kamienicę. Będzie wygodnie dla ryb, skorzystają też sądeczanie

Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który gościł dzisiaj w Nowym Sączu przedstawił plany rewitalizacji rzeki Kamienica. Padły zapewnienia, że są już na ten cel zabezpieczone pieniądze.

Za prawie 15 milionów złotych. Kamienica według projektu, który rząd zamierza realizować, ma stać się miejscem, gdzie odtworzone zostanie środowisko i niezbędna infrastruktura przyjazna dla migracji ryb. Będzie także miejscem przyjaznym rekreacji sądeczan.

Jak wygląda dzisiaj koryto rzeki Kamienica i jej brzegi w Nowym Sączu widzi każdy mieszkaniec miasta. Zniszczone baseny i progi wodne w korycie rzeki tylko odstraszają mieszkańców.

Rewitalizacja, albo, jak kto woli - przywrócenie znaczenia - rzekom płynącym przez Nowy Sącz - ten wątek  przewija się w programach wyborczych niektórych kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta miasta Nowego Sącza. Mówił o tym m.in. Ludomir Handzel, mówił Krzysztof GłucLeszek Zegzda.

Dzisiaj o rewitalizacji rzeki Kamienicy i przywróceniu terenów nadrzecznych sądeczanom  opowiadał minister Marek Gróbarczyk, stojąc nad jej brzegiem, nieopodal plaży przy Miejskim Ośrodku sportów i Rekreacji. Minister przyjechał do Nowego Sącza na zaproszenie Iwony Mularczyk, kandydatki PiS w wyborach prezydenta miasta.

Minister Gróbarczyk przybliżył plany związane z realizacją rządowego programu pn. "Przywracamy funkcjonalność Kamienicy Nawojowskiej - podejmujemy działania proekologiczne nie zapominając o bezpieczeństwie mieszkańców". Ma być on realizowany w porozumieniu z działającą od tego roku instytucją - Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.

- Jest to ważna i potrzebna inicjatywa - mówi minister Gróbarczyk. - Można powiedzieć, że to element kampanii, ale to właśnie dzięki niej pojawiła się idea bardzo ważna dla Nowego Sącza - rewitalizacji rzeki Kamienicy.

Celem tego projektu, jak można było dzisiaj usłyszeć jest przywrócenie rzeki i terenów nadrzecznych sądeczanom tak, aby mogli tu wypoczywać, aktywnie spędzać czas i spotykać się z rodziną.

Projekt będzie dotyczył rewitalizacji rzeki w oparciu o przebudowę stopni wodnych i stworzenie ekologicznego przepływu włącznie z zagospodarowaniem terenów przeciwpowodziowych i rekreacyjnych. Minister Gróbarczyk zapewnił, że na realizację tego projektu zapewnione są pieniądze. Prawie piętnaście milionów złotych.

- Uatrakcyjnianie tego typu rzek wiąże się między innymi z ich zarybianiem i swobodną migracją ryb - stwierdził minister Gróbarczyk. - Toteż przebudowa będzie dotyczyła stopni wodnych, które będą przyjazne dla migracji ryb. W dalszej kolejności chcemy przygotować tarliska w górnej części rzeki. Ta rzeka stałaby się rzeką ryb z gatunku łososiowatych, czyli na przykład pstrągów. Będzie to też wędkarska atrakcja turystyczna. Jak Kamienica wygląda, chyba każdy widzi.

Minister Gróbarczyk zapewniał dzisiaj na konferencji prasowej, że ten projekt nie będzie chwilowy. Będzie długofalowy. Jak zapewnił minister, nawet jeśli Iwona Mularczyk nie zostanie prezydentem, projekt zostanie zrealizowany.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wspomniał, że w Małopolsce niedawno zostały odbudowane bystrza na rzece Biała Tarnowska.

Na rzece Kamienica znajduje się obecnie 15 progów, które muszą zostać zmodernizowane. Pięć z nich zostało całkowicie zniszczonych, zaś pięć jest właściwie w ruinie.

Pierwszy etap projektu dotyczyć będzie zatem regulacji samej rzeki, a w następnej kolejności kompleksowego zabezpieczenia terenu pod względem przeciwpowodziowym. Dopiero po wykonaniu tych prac będzie można myśleć o zwróceniu rzeki sądeczanom i tworzeniu bazy rekreacyjnej.

- Obecnie zlecamy studium wykonalności - dodaje prezes Wód Polskich. - Rzeka musi być udrożniona i ustabilizowana, aby nie zagrażała mieszkańcom. Jest to pierwszy etap. Są zabezpieczone na to środki. Być może do roku 2022, a może trochę wcześniej uda nam się ten projekt zrealizować. W drugim etapie należałoby sie skupić nad zagospodarowaniu terenu pod względem powodziowym i przeciwpowodziowym i we współpracy z samorządem miasta przywrócić ten zrewitalizowany teren mieszkańcom. Warto, żeby również to miasto, wzorem innych miast w Polsce "odwróciło" się w stronę rzeki.

Prezes Przemysław Daca przyznał, że w przyszłym roku zostałaby przygotowana niezbędna dokumentacja rewitalizacji.

- Nowy Sącz zasługuje na to, aby miał rzekę, nad którą mieszkańcy mogliby wypoczywać - dodał szef Wód Polskich.

Przemysław Daca podkreślił, że tylko instytucja, którą kieruje administruje ciekami wodnymi i ona ma prawo realizować wszelkie inwestycji w korytach rzek i na terenach przybrzeżnych.

[email protected], fot. IM.

Rewitalizacja rzeki kamienica - czy to możliwe?

Rewitalizacja rzeki Kamienica - czy to możliwe?
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach