Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
06/04/2023 - 09:20

Przebudowa DK 87: Stary Sącz nadal nie może wydać decyzji w tej sprawie

Gmina Stary Sącz – po raz kolejny – ogłosiła konieczność przesunięcia terminu dla wydania decyzji środowiskowej niezbędnej do przebudowy DK 87.

Przebudowa DK 87: Stary Sącz nadal nie może wydać decyzji w tej sprawie

Zobacz też: Trakt św. Kingi "pęka w szwach". Oberwać mogą rowerzyści w Starym Sączu

Przypomnijmy, że cała inwestycja od początku wzbudza bardzo wiele kontrowersji. Szczególnie w Piwnicznej-Zdroju, gdzie w jej ramach ma powstać obwodnica uzdrowiska i w Barcicach, gdzie miejscowi obawiają się ruchu tranzytowego.

Jednocześnie – przenosimy się do Barcic – GDDKiA przygotowała – już na etapie procedowania decyzji środowiskowej - drugi wariant likwidacji najniebezpieczniejszych zakrętów krajówki w tej okolicy. Zażądała go Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. – Miała iść zupełnie nowa nitka na nasypie wzdłuż Popradu aż do mostu na potoku Przysietnickim kończąca się skrzyżowaniem z lewo i prawoskrętami – wyjaśniał wtedy zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

Stara nitka krajówki miała być zaślepiona i służyć okolicznym jako droga wewnętrzna. RDOŚ uznała, że to za mało i domagała się opracowania kolejnego wariantu. I tak wariant został przygotowany. – Wedle tego wariantu droga ma iść po starym śladzie, ale ma zostać wyprostowana co pociąga za sobą konieczność wyburzenia dwóch domów – mówi Gizicki.

Znów trzeba było ogłosić kolejne konsultacje społeczne, które miały potrwać do 20 lutego. Tym samym Stary Sącz przełożył wydanie decyzji środowiskowej - po raz kolejny - na 4 kwietnia.

A dziś samorząd informuje o wyznaczeniu następnego terminu w tym zakresie. Co podziało się tym razem?

Zobacz też: Stary Sącz oddał mieszkańcom 108 hektarów lasów! Jak to możliwe?

- Powodem niezałatwienia sprawy w ustawowym terminie jest konieczność powiadomienia stron postępowania przez publiczne obwieszczenie o zakończeniu postępowania dowodowego w przedmiotowej sprawie i wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań przed wydaniem decyzji – czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Miejskiego w Starym Sączu. Jaki jest zatem nowy termin wydania decyzji środowiskowej? 4 maj 2023 roku.

Jak komentuje burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek: - Wszyscy wiemy, że to bardzo skomplikowana sprawa i wymaga wyjątkowej staranności na każdym etapie realizacji.

Ale jak podkreśla, opóźniające się procedury formalne w żaden sposób nie przekładają się na ryzyko utraty finansowania przedsięwzięcia w praktyce. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu