Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
10/08/2015 - 18:50

Projekt „Złota Godzina”. Wspólne szkolenia ratowników polskich, słowackich i czeskich

Wspólne szkolenia w górach ratowników Grupy Krynickiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Horskiej Slużby Pienskeho Narodneho Parku (Słowacja) oraz Horskiej Slużby Jizerske Hory (Czechy), a także przygotowanie wystawy fotograficznej dokumentującej to przedsięwzięcie przewiduje międzynarodowy projekt - "The golden hour rescue of F IV", który dzisiaj (11 sierpnia) zaczął być właśnie realizowany.
Projekt „Złota godzina” jest współfinansowany przez Fundusz Wyszehradzki. Jego wartość opiewa na ponad 17 tys. euro, z czego z Funduszu Wyszehradzkiego ratownikom tych trzech państw udało się pozyskać 13 tys. euro. Ratownicy włożą w ten projekt również m.in. swoją pracę, a każda ze służb ratowniczych część środków własnych.

Jest to już kolejne, wspólne przedsięwzięcie realizowane przez „goprowców” z ratownikami ze Słowacji.

Kryniccy „goprowcy” bardzo chętnie szkolą się w słowackich jaskiniach, a Słowacy często korzystają z urządzeń linowych, które mają do dyspozycji „goprowcy” i szkolą się w polskich górach.

O uzyskanie dofinansowania przedsięwzięcia zabiegała Grupa Krynicka GOPR.

Projekt będzie realizowany przez ratowników Horskiej Služby z Jizerskich Gór (Czechy), Horskiej Słuzby z Pienin Słowackich i Grupy Krynickiej GOPR. Potrwa on do lipca przyszłego roku. Na zakończenie tego przedsięwzięcia przewidziane są pokazy ratownicze.
Projekt obejmie kilka szkoleń ratowników. Pierwsze – szkolenie jaskiniowe w Jaskini Aksamitka - odbędzie się już w listopadzie br w Pieninach Słowackich. W grudniu 2015 roku przewidziane jest także szkolenie zimowe – ścianowe w Niżnych Tatrach, a w styczniu przyszłego roku zaplanowane jest kolejne szkolenie zimowe w Jizerskich Górach w Czechach. W ramach projektu zostaną zorganizowane także ćwiczenia ratownicze na wodach górskich na rzece Dunajec.

- Każda część szkoleniowa projektu będzie skrupulatnie dokumentowana – mówi Leszek Olech, ratownik grupy Krynickiej GOPR i koordynator projektu. – Mam tu na myśli dokumentację fotograficzną. Projekt obejmuje bowiem przygotowanie z realizacji tego rocznego zadania wystawy. Będzie ją można oglądać w Krynicy-Zdroju oraz w Chicago. Dlaczego właśnie za oceanem? W Chicago działa bowiem klub ratowników górskich i wodnych. Grupa Krynicka GOPR współpracuje z nimi. Dwóch ratowników górskich z tego klubu weźmie udział w tym szkoleniu.

W projekcie będzie uczestniczyć ponad trzydziestu ratowników reprezentujących wyżej wymienione służby ratownicze z Polski, Słowacki i Czech.

- Takie wspólne szkolenia z kolegami ze Słowacji i Czech dają możliwość przeszkolenia kilkudziesięciu ratowników – dodał Michał Słaboń, naczelnik grupy Krynickiej GOPR. - Większość kosztów związanych z tymi szkoleniami są pokrywane ze środków, które udało się pozyskać z Funduszu Wyszehradzkiego. W tych wspólnych działaniach po raz pierwszy będą brali udział koledzy-ratownicy z Czech. Dla nas wszystkich będzie to nowe doświadczenie.. Szkolenia w Czechach będą odbywały się w Górach Izerskich.

(MACH)
Fot. (MACH)Dziękujemy za przesłanie błędu