Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
02/06/2018 - 13:25

Profesor Eberhard Makosz nie żyje. Odmienił oblicze polskiego sadownictwa

Polskie sadownictwo poniosło niepowetowaną stratę. We wtorek (29 maja), w wieku 86 lat zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz, wybitny specjalista w dziedzinie ekonomii i upowszechniania nowoczesnych upraw sadowniczych w Polsce. Dyrektor Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego w Brzeznej w latach 1971-1981.

Profesor Eberhard Makosz był człowiekiem z całego serca oddanym sadownictwu. Było ono jego ogromną pasją. Wykształcił wiele pokoleń sadowników. Takich samych pasjonatów, jak on.

Kto miał kiedykolwiek styczność z profesorem Makoszem, ten wie, że był to wybitny naukowiec, człowiek z ogromną kulturą i klasą. Był człowiekiem, który odmienił oblicze polskiego sadownictwa.

Urodził się 23 marca 1932 roku w Lichyni koło Opola. Ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 1958 roku był asystentem i adiunktem Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego w Brzeznej. W latach 1971 – 1981 piastując funkcję dyrektora kierował tą placówką. Był wiceprezesem Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Ogrodniczych i kierownikiem Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Ogrodnictwa – Oddział w Nowym Sączu (1983 – 1989). Wykładowca lubelskiej Akademii Rolniczej (Uniwersytet Przyrodniczy) w latach 1989 – 2008. Był także kierownikiem Zakładu (Katedry) Nasiennictwa i Szkółkarstwa Ogrodniczego, następnie Katedry Ekonomii Ogrodniczej w tej uczelni.

Naukowiec i praktyk, wiceprezes i prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych (od 1989 roku). Wybitny specjalista w dziedzinie ekonomii i upowszechniania nowoczesnych upraw sadowniczych w Polsce.

Autor 700 publikacji naukowych, organizator międzynarodowych seminariów sadowniczych w Limanowej i Lublinie.

Profesor Makosz w uznaniu za swoje wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i badawczej, jak również zasług dla rozwoju sadownictwa był wielokrotnie odznaczany m.in. : Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Eberharda Makosza odbędą się w środę, 6 czerwca o godz. 14 w kościele parafialnym w Brzeznej k. Nowego Sącza, po których o godz. 15.30 nastąpi złożenie ciała do grobu na cmentarzu w Brzeznej.

IM, Fot. arch. rodziny, źródło: Nowa Encyklopedia Sądecka, Jerzy Leśniak.Dziękujemy za przesłanie błędu