Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
21/09/2017 - 14:45

Prezydent zdecydował: ALARM DLA NOWEGO SĄCZA! Woda wciąż wzbiera!

Z godziny na godzinę coraz wyżej wdzierają się wzburzone wody sądeckich strumieni, potoków i rzek. Nasiąknięta od kilkudniowych opadów ziemia nie przyjmuje już deszczu, który spływa do Kamienicy, Białej, Popradu i Dunajca. Deszcz nie ustaje, poziom wód w Kamienicy przekroczył stan ostrzegawczy, więc prezydent Nowego Sącza zdecydował: alarm przeciwpowodziowy dla miasta!

Kamienica na Zawadzie w Nowym Sączu. Fot. Joanna Turek

Prezydent zdecydował. - W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego wody w ciekach wodnych na terenie miasta Nowego Sącza ogłaszam od godz.16 w dniu 21 września 2017 r. na terenie Miasta Nowego Sącza alarm przeciwpowodziowy - brzmi decyzja Ryszarda Nowaka.

Czytaj też: 23 września koniec świata. W Nowym Sączu będą kolejki do konfesjonałów?

Co to oznacza? Mamy się ewakuować? Nie. Alarm przeciwpowodziowy oznacza między innymi to, że wszystkie służby mundurowe zostały postawione w stan podwyższonej gotowości a dozór nad rzekami i wzburzonymi rzeczkami trwa przez całą dobę, podobnie jak dyżur służb.

http://instytutmeteo.pl/aktualne-stany-rzek-w-polsce#container149200250

Niepokojące informacje dobiegają z wielu miejsc Sądecczyzny, nasi Czytelnicy przysyłają kolejne zdjęcia. Dobrze pamiętamy do czego doprowadziły straszne powodzie ostatnich lat, jeszcze nia zatarły się obrazy z 2014 roku, dlatego coraz uważniej przyglądamy się wzbierającej i coraz bardziej wzburzonej wodzie Kamienicy, Popradu i Dunajca, nieustannie zasilanych rwącymi potokami i strumieniami.

W "Sądeczaninie" na bieżąco będziemy informowali o sytuacji w regionie. Jeśli widzicie niepokojące sygnały zagrożenia, dajcie znać służbom zarządzania kryzysowego:

  • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 18 /414-16-21, lub po godzinie 15:30 na:
  • stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu  18 448-69-10, 18 448-69-11.

AKTUALNY STAN WÓD W RZEKACH NA TERENIE NOWEGO SĄCZA [godz. 20:50]

  • rzeka Dunajec - aktualny stan wody: 231 cm [stan ostrzegawczy: 250 cm/stan alarmowy 380 cm]
  • rzeka Kamienica - aktualny stan wody: 190 cm [stan ostrzegawczy: 200cm /stan alarmowy: 260 cm]
  • potok Łubinka - aktualny stan wody: 258 cm [stan ostrzegawczy: 300 cm/stan alarmowy 380 cm

Zobacz też: W lipcu minęło 20 lat od katastrofy powodzi tysiąclecia

Czy władze powiatu już zareagowały? Pytamy starostę nowosądeckiego, Marka Pławiaka:

- Cały czas monitorujemy sytuację na rzekach w związku z trwającymi opadami deszczu - mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. - Na bieżąco otrzymuję meldunki z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jestem też w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na terenie powiatu.

Na razie, stan ostrzegawczy został przekroczony o 29 centymetrów na rzece Biała w Grybowie. W innych rejonach brakuje po kilkanaście centymetrów do stanów ostrzegawczych. Mam nadzieję, że słabnące opady spowodują uregulowanie tej sytuacji - dodaje starosta. - W innym przypadku jesteśmy jednak gotowi, wraz ze służbami, na podjęcie wszelkich działań zmierzających do zapewniania bezpieczeństwa mieszkańcom Sądecczyzny. (kt)

Kamienica wzbiera! Woda rozlewa się coraz szerzej
Wezbrany nurt Kamienicy wygląda coraz bardziej niepokojąco. Nieustannie padający deszcz sprawia, że wody przybywa z godziny na godzinę. Zdjęcia otrzymaliśmy od p. Joanny Turek, p. Dawida i p. Adriana Kosa.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)