Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
07/09/2017 - 18:05

Prezydent Macedonii gościł w Starym Sączu

Na zakończenie swojej wizyty w Polsce, po udziale w Forum Ekonomicznym, prezydent Macedonii postanowił odwiedzić Stary Sącz. Gorge Iwanow spotkał się z delegacją lokalnych władz, a także zwiedził kościół św. Trójcy, ołtarz papieski, a także zapoznał się z historią miasta.

- Kronikarze na historycznych kartach zanotują zapewne, że to już piąta głowa państwa po królu Janie III Sobieskim, papieżu Janie Pawle II oraz prezydentach Lechu Kaczyńskim i Andrzeju Dudzie, która odwiedza Stary Sącz. Prezydent Republiki Macedonii Gorge Iwanow zobaczył starosądecki rynek, zwiedził klasztorny kościół św.Trójcy, ołtarz papieski i papieskie muzeum - dowiedzieliśmy się dzisiaj na temat tej wizyty w Urzędzie Miasta Starego Sącza.

Przybyłych gości w rynku osobiście przywitał burmistrz Jacek Lelek. W delegacji władz lokalnych znaleźli się również zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska. Obecni byli również sekretarz gminy Daniel Śmierciak, a także Barbara Porębska dyrektor Zespołu Obsługi Finansowo Administracyjnej Szkół w Starym Sączu. Prezydentowi towarzyszyła Gorica Atanasova-Gjorevska, ambasador Macedonii w Polsce.

- Sporo czasu delegacja prezydencka spędziła podziwiając barokowy kościół św. Trójcy. Kapelan sióstr Klarysek ks. Stanisław Śliwa opowiedział o historii klasztoru i św. Kindze. Był również czas na pamiątkowe zdjęcie pod ołtarzem papieskim, zwiedzanie muzeum papieskiego i obiad w gościnnym jak zawsze Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania. Prezydent Gorge Iwanow wpisał się również do kroniki, którą rozpoczął wpisem w ubiegłym roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda - doprecyzowali nam relację z międzynarodowej wizyty starosądeccy urzędnicy.

Prezydent Republiki Macedonii był we wtorek gościem XVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój. Wizyta w Starym Sączu natomiast, była ostatnim punktem pobytu przywódcy Macedonii na Sądecczyźnie i ogółem na terenie naszego kraju.

Michał Śmierciak ([email protected]). Fot. UM Stary SączDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)