Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
03/03/2018 - 08:55

Prezydent Andrzej Duda: Niech ten dąb rośnie na pamiątkę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości [ZDJĘCIA]

Burzą oklasków nauczyciele i uczniowie I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu przywitali wchodzących do sali gimnastycznej prezydenta RP Andrzeja Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser – Dudą. Wczorajsze spotkanie w najstarszej szkole w mieście było jednym z punktów wizyty pary prezydenckiej w Nowym i Starym Sączu.

Prezydent RP wraz z małżonką zostali powitani w progach szkoły przez prezydenta miasta Ryszarda Nowaka, posła Wiesława Janczyka, wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika oraz Aleksandra Rybskiego, dyrektora szkoły, która w tym roku obchodzi jubileusz 200-lecia istnienia.

Para prezydencka objęła patronat honorowy nad tym jubileuszem. Po krótkim spotkaniu prezydent RP z małżonką przeszli, w obstawie funkcjonariuszy BOR do sali gimnastycznej, w której czekało grono pedagogiczne szkoły oraz młodzież.

- To wspaniale, że mogliśmy odwiedzić szkołę mającą takie tradycje. To piękne dla szkoły, a zarazem znamienne, że szkoła obchodzi swoje dwustulecie w tym samym roku, w którym jest stulecie odzyskania niepodległości. To właśnie ta szkoła zdążyła wychować późniejszych rycerzy niepodległości – mówił Prezydent Duda. - To, że absolwenci szkoły byli w legionach, że później osiągnęli niezwykle istotne stanowiska i w armii polskiej, i w administracji państwowej, to pokazuje jakie było tutaj w Sączu wychowanie – tak jak zawsze patriotyczne, w polskiej tradycji, w tym, co dla nas niezwykle ważne dla budowania silnego i bezpiecznego państwa. Cieszę się, że w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości mogę być dzisiaj tutaj z wami na waszej pięknej rocznicy. Jedno jest pewne. Możecie być dumni ze swojej szkoły. Docenicie to po latach i zawsze z sentymentem będziecie wspominać swoje liceum.

Para prezydencka przekazała społeczności I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza młode drzewo dębu, z okazji jubileuszu szkoły, a także 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dąb 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zostanie zasadzony, gdy będą sprzyjające warunki na sądeckich plantach, nieopodal dębu wolności.

- Niech ten dąb rośnie na pamiątkę tego spotkania, ale przede wszystkim na pamiątkę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Niech to drzewo tutaj wrasta – dodał prezydent Duda

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podziękowała za możliwość uczestniczenia w uroczystościach jubileuszowych i zwróciła się do grona pedagogicznego szkoły:

Gratuluję wspaniałego jubileuszu i  chcę podziękować dyrekcji i nauczycielom szkoły za patriotyczne wychowanie młodzieży, za świetne jej przygotowanie do pracy zawodowej. Chcę życzyć moim koleżankom i kolegom, żeby praca, ja zawsze to powtarzam: dla ,mnie nie jest to tylko zwykła praca, ale prawdziwe powołanie – przynosiła państwu jak najwięcej satysfakcji. Żeby sukcesy państwa uczniów były dodatkową motywacją do tej pracy.

Prezydencka para wpisała się do księgi jubileuszu 200-lecia szkoły. Uczniowie  zaśpiewali dla Pary Prezydenckiej "Pierwszą kadrową". Z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą mieli też możliwość zrobienia sobie zdjęć pamiątkowych.

Para prezydencka otrzymała też obraz akwarelowy, przedstawiający budynek szkoły, autorstwa uczennicy klasy trzeciej Magdy Kalety.

[email protected], Fot. IM. Piotr Droździk/UM w Nowym Sączu.

Wita prezydenta RP w I LO
Wizyta pary prezydenckiej w I LO w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)