Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
06/11/2020 - 08:15

Prawo jazdy po nowemu. Szykują się zmiany w egzaminach

Więcej egzaminów w ciągu dnia oraz ułatwienie w zatrudnieniu egzaminatorów, to zaproponowane przez resort infrastruktury zmiany w zasadach zdawania prawa jazdy. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Egzaminy na prawo jazdy mają odbywać się według nowych zasad. Rozporządzenie ministra infrastruktury w tej sprawie  właśnie zostało opublikowane na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Jak czytamy w komunikacie, nowe przepisy rozwiążą "problemy z elastycznością przeprowadzania egzaminów w szczególności z przydzielaniem kolejnych egzaminów egzaminatorom, którzy zakończyli już egzamin, co w ostateczności przyczyniało się do braku możliwości przeprowadzenia kolejnych egzaminów w zaplanowanym czasie".

Jakie zatem konkretne zmiany zamierza wprowadzić resort infrastruktury?

Żeby usprawnić system egzaminowania Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego będą mogły zatrudnić na okres 6 miesięcy osoby niespełniające jednego z warunków określonych, obowiązujących obecnie w przepisach, czyli takie, które posiadają pełen zakres uprawnień oraz 2-letnie doświadczenie w egzaminowaniu w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy.

- Rozwiązanie to jest właściwe i docelowo uzasadnione merytorycznie jednakże mogą wystąpić przypadki, w których w danym ośrodku egzaminowania, po odejściu obecnego egzaminatora nadzorującego, nie ma osoby spełniającej wszystkie wymagania oraz nie ma osoby, którą można by zatrudnić nas to stanowisko z zewnątrz – czytamy w uzasadnieniu, w którym wskazano, że proponowane rozwiązanie przyczyni się do uelastycznienia pracy ośrodka i pozwoli na rozwiązanie problemu w przypadku braków kadrowych.

 Nowe przepisy umożliwią tez   przeprowadzenie szkoleń na egzaminatorów również w mniejszych ośrodkach. Teraz można to robić wyłącznie w tzw. ośrodkach doskonalenia techniki jazdy stopnia wyższego.  To - jak czytamy - powoduje nieuzasadniony wzrost kosztów uzyskania uprawnień przez kandydatów na egzaminatorów. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu