Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
09/11/2013 - 18:35

Pracownia tomograficzna w szpitalu w Krynicy-Zdroju otwarta!

Wczoraj (8 listopada) otwarto uroczyście pracownię tomografii komputerowej w szpitalu im. J. Dietla w Krynicy-Zdroju. Działa ona od miesiąca. Przez ten czas zdiagnozowano w niej około stu pacjentów.
Pracownię tomografii komputerowej uruchomiła prywatna firma - Diagnostyka Obrazowa Bielecki i Guz spółka jawna. To ona wygrała przetarg na dzierżawę pomieszczeń w krynickim szpitalu i na własny koszt wyremontowała je. Kupiła również nowoczesny tomograf komputerowy. Urządzenie renomowanej firmy GE Healthcare o niskiej dawce promieniowania zamontowane zostało w lipcu br. Spółka przygotowując się do świadczenia usług medycznych zarejestrowała Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Diagnosis.
Wczoraj nowa pracownia tomografii komputerowej, która działa już od miesiąca została uroczyście otwarta. W kameralnej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele NZOZ Diagnosis, dyrektor i ordynatorzy oddziałów krynickiego szpitala, Mieczysław Kiełbasa, wicestarosta nowosądecki, członkowie Zarządu powiatu nowosądeckiego, burmistrz miasta dr Dariusz Reśko, Włodzimierz Oleksy, przewodniczący komisji zdrowia i uzdrowisk Rady powiatu nowosądeckiego, Maria Janas, prezes Spółdzielni Pracy Muszynianka i inni zaproszeni gości. Pracownię poświęcił ks. Eugeniusz Szymczak, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju a otworzyli ją: Sławomir Kmak, dyrektor krynickiego szpitala, Łukasz Władyka, specjalista radiolog, kierownik pracowni oraz Tadeusz Konstanty, dyrektor Regionu Południowo-Wschodnia Polska GE Healthcare.
- Jestem dumny z tego, że tę pracownię tomografii komputerowej otwieramy uroczyście w dniu szczególnym dla radiologii – w 118 rocznicę odkrycia promieni X – mówił wczoraj Wiesław Guz, wspólnik spółki Diagnostyka Obrazowa Bielecki i Guz, a zarazem kierownik Zakładu Radiologii Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. – Tomograf jest właśnie urządzeniem, które wykorzystuje to promieniowanie. Tego typu aparatura jest obecnie standardem w diagnostyce obrazowej. Krynicki szpital, po dłuższych staraniach może nareszcie poszczycić się takim urządzeniem.
W pracowni został zainstalowany jeden z najnowocześniejszych tomografów komputerowych umożliwiający wykonanie pełnej diagnostyki. Pracownia przyjęła pierwszego pacjenta miesiąc temu.
- Chory trafił tutaj z oddziału. Został przebadany, bez konieczności narażania go na transport do szpitala w Nowym Sączu albo w Tuchowie a, więc do placówek, do których, do tej pory byli przewożeni nasi pacjenci – przypomniał Sławomir Kmak, dyrektor krynickiego szpitala.
Intensywne zabiegi o to, aby krynicki szpital miał pracownię tomografii komputerowej czynione były przez dyrekcję lecznicy od 2,5 roku.
- Z dużą satysfakcją, razem ze spółką Diagnosis otwieramy tę pracownię – dodał dyrektor Kmak. – Dzisiaj mamy ten komfort, że dla pacjentów naszego szpitala, którzy muszą przejść takie badanie nie musimy rezerwować terminu w innych placówkach medycznych. Możemy wykonać je u siebie na miejscu, praktycznie natychmiast. Obecnie większość pacjentów naszego szpitala, po wykonaniu badania tomograficznego pozostaje u nas dalej na leczeniu. Dawniej, po wstępnej diagnostyce, przeprowadzanej w Krynicy trafiał on najczęściej do innych szpitali przede wszystkim w Nowym Sączu. Posiadanie tomografu komputerowego plasuje nasz szpital wśród tych placówek medycznych świadczących najwyższy standard usług medycznych.
Przedstawiciel producenta tomografu – firmy GE Healthcare potwierdził wczoraj, że urządzenie zainstalowane w krynickim szpitalu jest najwyższej jakości. To szesnastorzędowy tomograf GE z nowoczesnym systemem dawki promieniowania dla pacjenta – Azir.
- Krynica posiada aparat należący do nowej generacji tomografów komputerowych – zaznaczał Tadeusz Kanty, dyrektor Regionu Południowo-Wschodnia Polska GE Healthcare. – Jest to aparat niskodawkowy a to oznacza, że szkodliwe promieniowanie X jest minimalizowane, jest znikome dla pacjenta. Ten aparat to nowa jakość w diagnostyce obrazowej. Spektrum badań, które można nim wykonać jest naprawdę szerokie. Mogą nim być badani pacjenci z dużym obciążeniem zdrowotnym np. tacy, którzy są w trakcie leczenia onkologicznego. Tomograf spełnia wszystkie najnowsze standardy technologii światowej. Jest to model, który wszedł do produkcji seryjnej w ubiegłym roku.
Słów uznania, w związku z uruchomieniem pracowni w krynickim szpitalu nie krył Mieczysław Kiełbasa, wicestarosta nowosądecki. To właśnie powiat nowosądecki sprawuje pieczę nad krynickim szpitalem.
- Rozważaliśmy różne możliwości uruchomienia w krynickim szpitalu pracowni komputerowej – zwrócił się do zebranych gości wicestarosta Kiełbasa. – Zdecydowaliśmy się na ogłoszenie przetargu i udostępnienie pomieszczeń dla firmy, która będzie wykonywała badania dla potrzeb szpitala i innych podmiotów a także będzie świadczyła usługi odpłatne. Posiadanie takiej pracowni podnosi znacząco standard szpitala a co za tym idzie i jakość diagnostyki. Jakość leczenia będzie też z pewnością znacznie lepsza. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy dołożyli starań do tego, aby to urządzenie zostało tutaj zainstalowane, przede wszystkim zaś dyrekcji i załodze szpitala w Krynicy a także firmie Diagnosis za wybranie naszego szpitala, bo to nim powstała pracownia tomografii komputerowej.
Do gratulacji dołączył się również burmistrz Krynicy dr Dariusz Reśko i podziękował właścicielom firmy, że tomograf zaczął działać właśnie w tej placówce.
Od miesiąca pracownią tomografii komputerowej kieruje lek. Łukasz Władyka, specjalista radiolog z Jasła
Do tej pory za pomocą tego urządzenia zdiagnozowano około 100 pacjentów. Część stanowią chorzy hospitalizowani w krynickim szpitalu.
- Wykonujemy zdecydowanie więcej badań, niż miało to miejsce w poprzednich miesiącach. Byliśmy jednak na to przygotowani, że ich liczba wzrośnie – mówi dyrektor Sławomir Kmak. - Już osiągamy efekt, który zakładaliśmy sobie. Pacjenci sa diagnozowani szybciej i szybciej będą mogli, po leczeniu opuścić szpital.
Niestety, na razie NZOZ Diagnosis nie ma podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Właściciele spółki, jak również dyrekcja krynickiego szpitala czynią starania, aby chorzy posiadający skierowanie od lekarza do wykonania takiego badania, którzy nie są pacjentami krynickiego szpitala, mogli je zrobić tutaj nieodpłatnie na NFZ. Niestety takiej możliwości na razie nie ma. Bezpłatnie badani są jedynie pacjenci krynickiego szpitala. Pracownia wykonuje także badania odpłatne.
- Staramy się o zakontraktowanie usług tomograficznych – mówi Łukasz Władyka, kierownik pracowni tomograficznej. – Dostaliśmy w tej sprawie pismo odmowne z NFZ, ale się nie poddajemy i walczymy dalej. Bardzo dużo osób mających skierowanie od lekarza do wykonania bezpłatnego badania dzwoni do nas. Pacjenci pytają, ile trzeba czekać w kolejce. My możemy takie badanie wykonać niemal od reki. Niestety nie mamy jeszcze kontraktu. Na razie dziennie przeprowadzamy cztery, pięć badań. Nasz tomograf ma duży zakres możliwości. W zasadzie pokrywamy całkowicie zapotrzebowanie krynickiego szpitala na specjalistyczne badania głowy, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej i kończyn. Wykonujemy badania angiografii, zarówno naczyń mózgowych, jak i obwodowych. Możemy również przeprowadzać badania wysokospecjalistyczne np. kolonoskopii wirtualnej. Przyszłościowo przymierzamy się także, w porozumieniu z lekarzami z oddziału chirurgii do wykonywania biopsji pod kontrolą tomografii komputerowej. To jest metoda rzadko stosowana w Polsce a bardzo użyteczna w diagnostyce nowotworów.
W pracowni tomografii komputerowej pracuje pięciu techników i pięciu lekarzy radiologów.
(MIGA)
Fot. (MIGA)







Dziękujemy za przesłanie błędu