Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
29/04/2014 - 10:50

Pracodawca powinien oddać dzień wolny za 3 maja

Państwowe Święto Konstytucji 3 Maja, dzień ustawowo wolny od pracy, przypada w tym roku w sobotę, w związku z czym pracownicy będą mogli skorzystać z dodatkowego dnia wolnego w innym terminie. Tak stanowią obowiązujące od tego roku przepisy, które wynikają z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 roku.
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału, wolne należy się pracownikowi za święto przypadające w dniu, w którym nie pracuje zgodnie z harmonogramem czasu pracy. W większości zakładów pracy takim dniem jest właśnie sobota.
Pracodawca powinien więc wskazać pracownikom termin, w którym będą mogli odebrać wolne. Musi on się mieścić w okresie rozliczeniowym, na który przypada święto. Warto pamiętać, że zgodnie z obecnymi przepisami kodeksu pracy  długość takiego okresu rozliczeniowego może wynosić nawet 12 miesięcy, pod warunkiem że zgodę na to wyraziły związki zawodowe lub przedstawiciele pracowników.

Trochę inaczej oblicza się odbieranie dnia wolnego w przypadku osób pracujących w systemie zmianowym. Osobom pracującym np. po 12 godzin, od wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym należy odjąć osiem godzin. Tym samym tacy pracownicy mogą odbierać wolne nawet w kilku ratach.

Oddawanie dnia wolnego nie obowiązuje w przypadku pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim lub na zwolnieniu lekarskim

W 2014 roku, oprócz 3 maja, dodatkowy dzień wolny będzie można odebrać jeszcze za dzień 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, który też wypada w sobotę.

(jg) Źródło: wnp.pl
Fot. arch., sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu