Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
14/04/2015 - 08:04

Ppłk Andrzej Szymański nowym szefem sądeckiego WKU

W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nowym Sączu miało miejsce wczoraj (13 kwietnia) uroczyste przekazanie obowiązków nowemu komendantowi ppłk. Andrzejowi Szymańskiemu.
Poprzednikiem nowego komendanta na stanowisku był ppłk Grzegorz Dobosz, który przeszedł na emeryturę 30 stycznia, a następnie został pełnomocnikiem prezydenta Nowego Sącza do spraw inwestycyjnych. Czytaj: Ppłk Dobosz odszedł na emeryturę. Nowak: liczę na niego

Do wczoraj (13 kwietnia) obowiązki komendanta WKU pełnił major Henryk Kiełbasa, dotychczasowy zastępca ppłk Dobosza. Ppłk Andrzej Szymański objął w poniedziałek stanowisko komendanta zgodnie z rozkazem personalnym Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

- Major Henryk Kiełbasa obowiązki pełnił rzetelnie, ale dotychczasowe doświadczenie nie predysponowało go w pełni na stanowisko komendanta - powiedział płk Janusz Kurzyna, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Ppłk Szymański z armią związany jest od 29 lat, a jako żołnierz zawodowy pełni służbę już ćwierć wieku. Oficer w VI Brygadzie Powietrzno-Desantowej, głównie na stanowiskach liniowych. Od 12 lat pracował w wojskowej administracji w WKU Kraków-Krowodrza, a po reorganizacji w WKU Kraków. Przez ostatnie sześć lat pełnił obowiązki zastępcy Wojskowego Komendanta Uzupełnień w WKU w Krakowie. Jest to największa w Małopolsce i jednocześnie jedna z największych komend w kraju.

- Jego doświadczenie uzupełnia wiedza teoretyczna i oceniam, że wybór na to stanowisko był trafny - powiedział płk Janusz Kurzyna. - Mam nadzieję, że znajdzie on wsparcie i zrozumienie starostów z regionu, bo bez niego nie będzie żadnych efektów pracy.

Do wypowiedzi przełożonego odniósł się ppłk ppłk Andrzej Szymański:

- Jestem przekonany, że kredytu zaufania nie zawiodę i z powierzonych obowiązków wywiążę się najlepiej, jak potrafię. Nie pochodzę z tych stron, ale wiem, że ludzie tutaj są mili i sympatyczni. Chcę jak najbliżej współpracować z władzami samorządowymi.

Życzenia pomyślności na nowym stanowisku pracy przekazał prezydent miasta:

- Sierżant prezydent Ryszard Nowak wita na ziemi sądeckiej melduje gotowość do współpracy i wita w Nowym Sączu, mieście gdzie mundur jest bliski sercom mieszkańców. Żyjemy w niespokojnych czasach, dlatego objęte przez pana stanowisko to szczególne wyzwanie i odpowiedzialność. Ze strony Urzędu Miasta deklaruję wsparcie i współpracę przy realizacji także tych zadań o których nie wszyscy wiedzieć powinni .Żyjemy wszak w niepewnych czasach. Jednocześnie życzę wielu sukcesów i owocnej pracy.

Starosta nowosądecki Marek Pławiak pogratulował ppłk. Andrzejowi Szymańskiemu, który wczoraj objął stanowisko komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu.

- Gratuluję Panu objęcia funkcji Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu. To niezwykle ważna misja. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nowym Sączu realizuje działania związane z wykonaniem powszechnego obowiązku obrony i pełni rolę organu wykonawczego Ministra Obrony Narodowej – mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak. - Wyrażam nadzieję, że nasza współpraca będzie układała się bardzo dobrze, a działania przez nas podejmowane będą służyć całemu regionowi.

O bliskiej współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Nowym Sączu zapewnili także, obecni na uroczystości: starosta limanowski Jan Puchała i starosta gorlicki Karol Górski.


                                                                                                           

...

Wojskowi Komendanci Rejonowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu: 

• kpt. Józef KRUPA - w roku 1945,
• mjr Jan ERLICH - od roku 1945 do roku 1947,
• kpt. Maurycy LESZCZYŃSKI - od roku 1947 do roku 1948,
• kpt. Bronisław BUCZYŃSKI - od roku 1948 do roku 1949,
• kpt. Kazimierz SOŚNICKI - od roku 1949 do roku 1950,

Wojskowi Komendanci Komendy Rejonowej:

• kpt. Tadeusz ŚLIWIŃSKI - od roku 1950 do roku 1953,
• kpt. Michał ZAKRZEWSKI - od roku 1953 do roku 1965,

Szefowie Powiatowego Sztabu Wojskowego:

• ppłk dypl. Tadeusz RATUSZYŃSKI - od roku 1965 do roku 1971,
• ppłk  Michał ZAKRZEWSKI - od roku 1971 do roku 1974,
• płk dypl. Marian BOŁOSZEWSKI - od roku 1974 do roku 1975,

Wojskowi Komendanci Uzupełnień Nowy Sącz:

• płk Wacław OCIEPKA - od roku 1975 do roku 1989,
• płk Jan LIBER - od roku 1989 do roku 2003,
• ppłk  Marek SOŁTYS - od roku 2003 do roku 2008
• ppłk  Grzegorz DOBOSZ - od roku 2008 do roku 2015

...

Historia sądeckiego WKU

Tradycje administracji wojskowej na Ziemi Sądeckiej sięgają okresu II Rzeczpospolitej. Dziennikiem Rozkazów Wojskowych Nr 97 z 3 marca 1919 roku została powołana Powiatowa Komenda Uzupełnień Nowy Sącz. Obejmowała powiaty: nowosądecki, nowotarski, limanowski, grybowski i gorlicki. Jej głównym zadaniem było zabezpieczenie 1 pułku strzelców podhalańskich. Pierwszym komendantem został mjr Feliks Pers, a ostatnim komendantem okresu międzywojennego był mjr dypl. Wojciech Korsak.

Po zakończeniu II wojny światowej rozkazem Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego z 26 stycznia 1945 roku powołana zostaje Rejonowa Komenda Uzupełnień w Nowym Sączu. W pierwszej fazie organizacyjnej kierownictwo sprawował kpt. mgr Jan Krupa, przedwojenny oficer rezerwy i jednocześnie wiceprezydent Nowego Sącza, a później jej pierwszy powojenny komendant w PRL-u.

Z początkiem roku 1950 na podstawie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rejonowa Komenda Uzupełnień została przemianowana na Wojskową Komendę Rejonową. Dwukrotnie zmienia adres: najpierw w lipcu 1956 roku przenosi się na ul. Morawskiego 2 (obecny Zespół Szkół Nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu), a następnie w sierpniu 1959 roku do budynku przy ul. Czarnieckiego 13, który jest siedzibą administracji wojskowej do dnia dzisiejszego.

Na podstawie zarządzenia dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego z 31 stycznia 1975 roku został utworzony Powiatowy Sztab Wojskowy w skład którego weszła Wojskowa Komenda Rejonowa.

W ramach kolejnej reorganizacji organów administracji państwowej w 1975 roku został rozformowany Powiatowy Sztab Wojskowy i na strukturach utworzono Wojskową Komendę Uzupełnień, która 15 lipca 1975 roku rozpoczęła swoją działalność służbową.
Zmieniło się jednocześnie podporządkowanie z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego Kraków pod Wojewódzki Sztab Wojskowy Nowy Sącz.
Po utworzeniu Krakowskiego Okręgu Wojskowego 1 stycznia 1993 roku Wojskowa Komenda Uzupełnień wraz z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym Nowy Sącz przechodzi z podporządkowania Warszawskiego Okręgu Wojskowego pod Krakowski Okręg Wojskowy.

Aktualnie Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nowym Sączu działa w strukturach Sztabu Generalnego WP w bezpośrednim podporządkowaniu pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie.

**

W okresie II wojny światowej w obecnej siedzibie WKU przy ul. Czarneckiego mieściła się katownia Gestapo, a po wojnie w tym samym budynku urzędowała bezpieka (UB), która więziła tutaj Sądeczan, walczących z  komunizmem. Świadectwem tych czasów jest Izba Pamięci, upamiętniająca miejsce kaźni Polaków w latach II wojny światowej i terroru stalinowskiego (1939-1956). Na frontonie budynku wmurowana jest także tablica pamiątkowa, upamiętniająca ofiary obu reżimów. Niedawno na wyższe stopnie wojskowe zostali mianowani żołnierze niezłomni, którzy przeszli przez gestapowskie i ubeckie kazamaty w tym budynku Czytaj: Żołnierze Wyklęci mianowani na wyższe stopnie wojskowe

(Rob)
Fot. Rob, WKU Nowy Sącz
Źródło: własne, WKU Nowy Sącz

 






Dziękujemy za przesłanie błędu