Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
19/04/2024 - 20:40

Poznajmy laureatów – stypendystów XI konkursu historycznego „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” [ZDJĘCIA]

Jeszcze takiego finału w historii prestiżowego konkursu „Mój Region - Moja duma, Moje Miasto - Moja Duma” nie było. Zanim poznaliśmy tegorocznych laureatów jedenastej już edycji i zarazem stypendystów rozegrał się prawdziwy dreszczowiec. Dlaczego?

Poziom tegorocznego wojewódzkiego konkursu historycznego o Nowym Sączu i regionie był tak wysoki, że konkursowe jury musiało - po raz pierwszy w długiej jego historii - przeprowadzić dogrywkę.

Do tej pory nic takiego nie miało miejsca. Laureatów XI wojewódzkiego konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma" poznaliśmy dzisiaj po południu w pięknej auli Akademii Nauk Stosowanych przy ul. al. Wolności w Nowym Sączu. Widownia zapełniła się uczestnikami i ich opiekunami do ostatniego miejsca. Ci, którzy nie zmieścili się na widowni oglądali przepiękną galę z galerii.

Konkurs Mój Region – Moja duma, Moje Miasto – Moja Duma to wojewódzki konkurs odbywający się pod patronatem małopolskiego kuratora oświaty, Jego celami są pogłębienie wiedzy uczniów o historii Sądecczyzny, rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji pochodzących z różnych źródeł i właściwego ich wykorzystywania. Słowem dogłębne poznawanie historii Nowego Sącza i Sądecczyzny. Niejeden uczestnik, który już startował w tym konkursie złapał historycznego bakcyla.

Przypomnijmy również, że jest to konkurs trzystopniowy:
I stopień – etap szkolny konkursu. Biorący w nim udział uczniowie mieli napisać pracę na jeden z trzech wskazanych w regulaminie tematów. Uczeń wybierał temat

II stopień – etap rejonowy – Uczeń rozwiązywał test konkursowy
III stopień – etap wojewódzki (finałowy). Dwuczęściowy. Uczestnicy najpierw rozwiązywali test pisemny, a potem odpowiadali w części ustnej na pytania. 

Finał konkursu był w tym roku bardzo emocjonujący. Do pisania testu zasiadło w auli Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych przy Alejach Wolności w Nowym Sączu 229 uczniów szkół podstawowych i szkół średnich. Test, który należało wypełnić sami uczestnicy konkursu oceniali jako średniej trudności. Niektórzy uczniowie potrzebowali tylko piętnastu minut na oddanie wypełnionego testu konkursowemu jury. Po części pisemnej rozpoczęła się część ustna, podczas której była sprawdzana wiedza o regionie..

Laureatów XI edycji konkursu "Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma" poznaliśmy o godz. 16.00 w auli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Organizatorami tego konkursu są: Fundacja Sądecka, Społeczno – Kulturalne Towarzystwo Sądeczanin i I LO im. Jana Długosza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Nowym Sączu. Patronat nad konkursem ma małopolski kurator oświaty, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel i starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Tegorocznymi partnerami konkursu są: Instytut Pamięci Narodowej, Akademia Nauk Stosowanych oraz firma Gotoma.

Warto nadmienić, że w tym roku do konkursu zgłoszono 409 uczestników. W tej edycji w konkursie udział wzięło 58 szkół podstawowych i średnich z Nowego Sącza i regionu, a także 66 opiekunów naukowych. Do II etapu konkursu awansowało 297 uczestników. Drugi etap wyłonił 229 finalistów.

Nagrodami dla laureatów XI edycji konkursu  były stypendia oraz nagrody rzeczowe. Natomiast laureaci trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii – szkoła podstawowa (klasy 4 – 6) i (klasy 7-8) i szkoła ponadpodstawowa otrzymali stypendia Braci Potoczków w wysokości: 1500, 1200 i 1000 zł. Nagrody rzeczowe ufundowali: Instytut Pamięci Narodowej , Wydawnictwo Biały Kruk oraz Fundacja Sądecka

Do tej pory w jedenastu etapach konkursu wzięło w nim udział 4230 uczestników.

- Poziom tego konkursu z każdym rokiem jest coraz wyższy – mówiła Monika Fikiel – Szkarłat, koordynator konkursu.  – Stąd dzisiaj te dogrywki.. Możemy powiedzieć, że wśród sądeckiej młodzieży mamy elitę i znawców z historii regionu. Jest to fenomen na skalę Polski. Serdeczne gratulacje dla uczestników i opiekunów.

Poznajmy tegorocznych finalistów konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” i jednocześnie stypendystów.

Szkoła podstawowa

Klasy 4 – 6

Małgorzata Giera – Szkoła Podstawowa w Wilczyskach
Wojciech Nawojowski – Szkoła Podstawowa w Podegrodziu
Szymon Klag – Szkoła Podstawowa w Rogach

Szkoła podstawowa

Klasy 7 – 8

Oliwia Stachoń – Szkoła Podstawowa w Popowicach
Szymon Mogilski – Szkoła Podstawowa w Trzycierzu
Dawid Radzik – Szkoła Podstawowa w Wilczyskach

Szkoła ponadpodstawowa

Patrycja Majchrzak – Zespół Szkół Elektryczno – Mechanicznych w Nowym Sączu
Wojciech Lachor – I LO im. J. Długosza z Oddziałami Dwujęzycznymi
Dawid Waligóra – Zespół Szkół Elektryczno – Mechanicznych w Nowym Sączu.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

([email protected], fot. IM)

XI konkurs historyczny Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma
O renomie tego konkursu świadczy chociażby liczba uczniów, którzy co roku w nim uczestniczą i liczba nauczycieli historii, którzy się angażują. W tym roku do prestiżowego konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” zgłosiło się ponad czterystu uczestników, z czego 229 zostało finalistami. To oni mają tak szeroką wiedzę o Nowym Sączu i regionie, że mogliby zagiąć niejednego historyka, nie mówiąc już o mieszkańcach Sądecczyzny i ościennych powiatów. Najlepsi laureaci, a było ich dziewięcioro oprócz tytułu laureata konkursu otrzymali jeszcze stypendia im. Braci Potoczków.


Dziękujemy za przesłanie błędu