Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
16/04/2018 - 20:10

Poznajecie to miejsce? Żywotniki zachodnie legły pod mechaniczną piłą

Pusto zrobiło się na niewielkiej działce, nieopodal Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, na której za kilka miesięcy ma stanąć pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Kilkanaście drzew, które rosły po bokach zburzonego w 2015 roku pomnika Armii Czerwonej przy al. Wolności wycięto.

Teren jest przygotowywany pod budowę monumentu marszałka. Rosłe drzewa zostały w ubiegłym tygodniu wycięte, jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Urzędu Miasta w Nowym Sączu, na wniosek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zobacz także: Nowak zagonił radnych do głosowania nad pomnikiem Piłsudskiego w Nowym Sączu. Postawią go czy nie?

Pozwolenie na wycięcie 18 drzew (gatunek żywotnik zachodni) wydał Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Nowego Sącza, który z kolei uzyskał takie pozwolenie od marszałka Województwa Małopolskiego.

- Decyzję o wycince części drzew podjęto ze względu na ich stan fitosanitarny – informuje biuro prasowe Urzędu Miasta w Nowym Sączu - Jednocześnie zobowiązano wnioskodawcę do rekompensaty przyrodniczej, czyli do wykonania na tym terenie nowych nasadzeń.

Zobacz także: Trwa zbiórka na pomnik Marszałka. Ile pieniędzy jeszcze brakuje?

Na pustej obecnie działce stanie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości monument przedstawiający postać marszałka  Piłsudskiego siedzącego na swojej ukochanej kasztance.

Zobacz także: Ruszy zbiórka pieniędzy na pomnik Piłsudskiego. Jest zgoda ministerstwa!

Wokół pomnika powstanie nowa aranżacja zieleni. Będą nowe nasadzenia drzew. Uzgodniono, że posadzonych zostanie 5 klonów odmiany kulistej, 2 graby tej samej odmiany, 6 jabłoni ozdobnych i 6 brzóz brodawkowatych. Ten projekt ma być zrealizowany do 31 października br.

[email protected], Fot. IM, wizualizacja UM w Nowym Sączu.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu