Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/06/2014 - 07:56

Powstaje musical o Muszynie. Ożyją czarownice, zbójnicy, harnicy i mieszczanie

Muszyna będzie miała swój musical. Zainspirowana baśniami i legendami muzyczna opowieść będzie nosić tytuł „Mussina-biskupie miasteczko”. Niecodzienne przedsięwzięcie przygotowuje Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Muszynie.
Wykonawcami spektaklu są młodzi wokaliści - uczestnicy zajęć muzycznych w muszyńskim ośrodku, ich instruktorzy oraz dorośli dla których praca nad widowiskiem jest niebanalnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. W spektaklu gościnnie wystąpią między innymi: Tomasz Jarosz wokalista zespołu Lachersi oraz Adam Ziemianin muszyński poeta, na stałe zamieszkały w Krakowie. Autorka scenariusza i reżyserem spektaklu jest Izabela Bajorek - Dyrektora MGOK w Muszynie natomiast muzykę skomponował Maciej Nieć, sądecki kompozytor - aranżer i pianista zespołu „Lachersi”.

W spektaklu pojawi się wiele postaci z muszyńskich legend, znanych lub całkiem zapomnianych o których mało kto już pamięta. Nie zabraknie czarownic, mieszczek, zbójników i harników - uchyla rąbka tajemnicy Izabela Bajorek

-Od dawna nosiłam się z zamiarem stworzenia spektaklu muzycznego o Muszynie, bo to miasto ma niepowtarzalny, baśniowy klimat, dla mnie - wyjątkowy. A do tego jeszcze bogata historia i cały ogrom pięknych baśni oraz podań o których niestety zapominamy… bo jesteśmy zabiegani i pochłonięci mnóstwem codziennych spraw.„Mussina - biskupie miasteczko” opowiada o dawnej Muszynie znanej z baśni, o ludziach, wierzeniach, zwyczajach, o miejscach pełnych uroku, które nie zmieniają się mimo przemijającego czasu i o pamięci, bez której nie sposób patrzeć w przyszłość.

Spektakl utrzymany będzie w klimacie magicznym i bajkowym, ale pojawią się też wątki wielobarwności kulturowej naszego miasta a takżekilkafaktów historycznych związanych np. z procesem muszyńskich czarownic, zbójowaniem po okolicznych lasach czy słynnym pobytem w Muszynie mistrza Jana Kochanowskiego.

Izabela Bajorek zdradza, że wcielenie w życie jej trocheęszalonego pomysłu nie było wcale takie proste.

-Nie łatwo było znaleźć kompozytora, który podjąłby się napisania muzyki do całego przedsięwzięcia. Tu nie wystarczyło wymyślić i napisać...Żeby oddać odpowiedni klimat Muszyny, trzeba było te dawną Muszynę poznać i chyba trochę polubić. Tak się szczęśliwie złożyło, że z końcem ubiegłego roku nawiązałam współpracę z Maciejem Nieciem. Wówczas wokalno-instrumentalna grupa działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Muszynie wystąpiła wraz z zespołem „Lachersi” podczas koncertu „Muszyńskie kolędowanie”. Nad stroną muzyczną czuwał Maciek, zajął się opracowaniem i aranżacją utworów oraz przygotowaniem artystycznym całego przedsięwzięcia. W grudniu podczas koncertu kościół pw. św. Józefa w Muszynie „pękał w szwach”.

Współpraca okazała się miła i owocna, że doczekała swojej kontynuacji. Z początkiem roku pojawił się pomysł na kolejne przedsięwzięciem właśnie musical o Muszynie. Kompozytor z Nowego Sącza, bardzo szybko poczuł muszyńskie klimaty. Najpierw powstała piosenka „Mussina - biskupie miasteczko”. Urszula Bajorek wysłała pierwszy tekst, który po kilku dniach, powrócił już jako muzyczna opowieść o początkach Muszyny - „Legenda o królu Muskacie”.

Później były kolejne - mówi Izabela Bajork- no a teraz pracujemy już nad wykonaniem tych utworów i mamy nadzieję, że do lipca ze wszystkim zdążymy.

Premierę muszyńskiego musicalu zaplanowano na 17 lipca tego roku.

(mika)
Fot.MGOK Muszyna







Dziękujemy za przesłanie błędu