Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
01/08/2020 - 18:30

Powroźnik:odszedł ks.Bogusław Zawiślak, emerytowany proboszcz parafii św. Jakuba

1 sierpnia, w wieku 85 lat odszedł do wieczności ks. prałat Bogusław Zawiślak, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku. Duchowny pracował w tej parafii w latach 1969-2004.

1 sierpnia zmarł ks. prałat Bogusław Zawiślak,  emerytowany proboszcz parafii pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku. Duchowny urodził się 6 grudnia 1934 roku. Wywodzi się z podkarpackiej parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Jodłowej, w powiecie dębickim.

Święcenia kapłańskie jako alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie przyjął 8 lutego 1958 roku. Pracował w wielu miejscowościach, aż w 1969 roku trafił do parafii pw. św. Jakuba w Powroźniku, gdzie był proboszczem przez 35 lat.  Kierował wspólnotą religijną 1200 mieszkańców Powroźnika i Wojkowej.

Po przejściu na emeryturę w 2004 roku pozostał w parafii, gdzie do końca życia pomagał w duszpasterstwie parafialnym. W 2004 r. zastąpił go ks. Janusz Kiełbasa.
Ks. Bogusław Zawiślak jako gorliwy duszpasterz wpisał się w historię Powroźnika. Troszczył się o zabytkową, drewnianą greckokatolicką cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego. Dbał o dobry stan ołtarzy, ambony, ikon, polichromii, sklepień i otoczenia.

Za tę troskę został wyróżniony Nagrodą Województwa Małopolskiego im. dr. Mariana Korneckiego. W uzasadnieniu dyplomu napisano: "za wieloletni trud na polu ochrony zabytków budownictwa sakralnego".

W poniedziałek, 3 sierpnia od godz.14. parafianie będą mogli indywidualnie (po pięć osób, w maseczce) pożegnać się w cerkwi z ks. prałatem Bogusławem Zawiślakiem.  

O godz. 17.30. odbędzie się procesja z trumną do kościoła pw. św. Judy Tadeusza, gdzie o godz.18. odprawiona zostanie msza św. 

We wtorek, 4 sierpnia od godz. 8. będzie można pomodlić się indywidualnie przy trumnie zmarłego. O godz.10.30 odmówiony zostanie różaniec, a po nim będzie msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. biskupa. 

(MK) 

Żródło i foto parafii w PowrożnikuDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)