Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
05/08/2020 - 11:00

Powroźnik: księża, rodzina i parafianie pożegnali ks. Bogusława Zawiślaka

Ks. biskup Stanisław Salaterski, księża, rodzina, przyjaciele i parafianie pożegnali, zmarłego 1 sierpnia w wieku 85 lat, ks. prałata Bogusława Zawiślaka, emerytowanego proboszcza parafii w Powroźniku (1969-2004), opiekuna zabytkowej cerkwi pw. św. Jakuba. Wcześniej posługiwał też w parafiach: w Łącku i św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

1 sierpnia, w wieku 85 lat odszedł do wieczności ks. prałat Bogusław Zawiślak, emerytowany proboszcz parafii w Powroźniku (1969-2004), opiekun zabytkowych cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego oraz pw. św. św. Kosmy i Damiana w Wojkowej.

W poniedziałek (3 sierpnia) w cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego parafianie indywidualnie pożegnali się ze zmarłym. Potem odbyła się procesja z trumną do kościoła pw. św. Judy Tadeusza, po czym odprawiona została msza. 

We wtorek, 4 sierpnia wierni modlić się przy trumnie zmarłego, po czym odmówili różaniec. Następnie księża odprawili mszę św. pogrzebową, której przewodniczył ks. biskup Stanisław Salaterski.

W nabożeństwie uczestniczyła rodzina i przyjaciele zmarłego oraz parafianie. Uroczystą oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny z Powroźnika.

Podczas nabożeństwa przypomniano życiorys ks. prałata Bogusława Zawiślaka, który wywodził się z podkarpackiej parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Jodłowej, w powiecie dębickim.

Święcenia kapłańskie jako alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie przyjął 9 lutego 1958 roku. Pracował w kurii, a następnie w parafii w Łącku (od 15 lipca 1958 roku) i parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączy (od 20 lipca 1959 roku).

18 czerwca 1969 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku. Przez 35 lat kierował wspólnotą religijną 1200 mieszkańców Powroźnika i Wojkowej.

W parafii pracował do 20 sierpnia 2004 roku, przeszedł na emeryturę i pozostał w niej w charakterze rezydenta. Ponadto sprawował obowiązki dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Krynica.

Ks. prałat Bogusław Zawiślak wpisał się w historię Powroźnika. Znawca kultury łemkowskiej, troszczył się o zabytkową, drewnianą greckokatolicką cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego. Dbał o dobry stan ołtarzy, ambony, ikon, polichromii, sklepień i otoczenia.

Jako przewodnik po cerkwi, napisał książki poświęcone świątyni. Wśród nich są: „Przewodnik po cerkwi św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku i dziejach tutejszych ludzi” , „Wojkowa. Wieś w Kluczu Muszyńskim” oraz „Losy cerkwi” .

Za troskę o zabytkowe cerkwie został wyróżniony Nagrodą Województwa Małopolskiego im. dr. Mariana Korneckiego. W uzasadnieniu dyplomu napisano: "za wieloletni trud na polu ochrony zabytków budownictwa sakralnego".

Ks. Andrzej Romanowski, proboszcz w Powroźniku zapowiedział powstanie muzeum pamiątek po ks. Bogusławie Zawiślaku. 

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską ks. prałat Bogusław Zawiślak otrzymał 20 sierpnia 1969 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a 20 grudnia 1980 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. 25 marca 2019 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

(MK) fot. aut.

Powroźnik: księża, rodzina i parafianie pożegnali ks. Bogusława Zawiślaka
Biskup Stanisław Salaterski, księża, rodzina, przyjaciele i parafianie pożegnali ks. prałata Bogusława Zawiślaka, emerytowanego proboszcza parafii w Powroźniku (1969-2004), opiekun zabytkowej cerkwi pw. św. Jakuba. Zmarły posługiwał też w parafiach: w Łącku i św. Małgorzaty w Nowym Sączu.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)