Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
06/08/2020 - 11:10

Powiat nowosądecki i Nowy Sącz - CZERWONE STREFY koronawirusa

Od soboty powiat nowosądecki i miasto Nowy Sącz do odwołania stają się czerwoną strefą koronawirusa. Wrócą niektóre obostrzenia: obowiązkowe maseczki i ograniczenia do 50 osób na weselach. Zamknięte zostaną na nowo kina i siłownie. Czy to pomoże zmniejszyć liczbę zakażeń na Sądecczyźnie, która stała się czerwoną plamą na mapie Małopolski?

Nowy Sącz czerwoną strefą koronawirusa

7 sierpnia, godz. 11.10

W miejscowościach wypoczynkowych, więc np. w Krynicy-Zdroju, policja zapowiada wzmożone kontrole przestrzegania ograniczeń z powodu pandemii. Sprawdzane będą miejsca publiczne (wymóg noszenia maseczek), restauracje, środki transportu i miejsca wypoczynku. Sejm ma uzupełnić przepisy, dając możliwość odmówienia obsługi w sklepach i restauracjach tym, którzy nie zasłaniają ust i nosa, nie mogąc pokazać zaświadczenia od lekarza.

Ważne

Na czym będą polegać  obostrzenia w czerwonych strefach?

  • Przede wszystkim będzie obowiązywał zakaz organizowania wszelkiego rodzaju imprez: targów oraz wydarzeń kulturalnych. Wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności. W lokalach gastronomicznych przebywać może jedna osoba na 4 metry kwadratowe. Tak samo w kościołach.
  • Zamknięte zostaną również parki rozrywki, wesołe miasteczka i parki rekreacyjne. Działalność hotelarska pozostaje bez zmian. Korzystać można również z basenów i aquaparków. Nie pójdziemy za to do kina ani na siłownię. Miejsca te znowu zostały zamknięte. Nie będzie można również korzystać z sanatoriów i rehabilitacji.
  • Na weselach, imprezach rodzinnych i innych spotkaniach będzie obowiązywał limit 50 osób. Z transportu zbiorowego będzie mogła korzystać tylko połowa pasażerów.
  • Maseczki będą obowiązywać wszędzie w przestrzeni publicznej. Nawet na otwartej przestrzeni. Osoby, które z powodów zdrowotnych nie będą mogły nosić maseczki, muszą przygotować specjalne zaświadczenie od lekarza. Obowiązek noszenia przy sobie takiego zaświadczenia będzie wprowadzony 1 września. Wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński, informował o tym już na dzisiejszej konferencji, aby każdy, kto potrzebuje, mógł załatwić zaświadczenie w najbliższych tygodniach.
  • Sklepy, salony fryzjerskie i kosmetyczne będą funkcjonować bez zmian. Wchodząc do takiego lokalu musimy pamiętać o obowiązku noszenia maseczki oraz dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek. Transport lotniczy również będzie odbywał się bez zmian.

godz. 14:50

Zespół ekonomistów z Banku Pekao podaje, że tylko 5 proc. populacji zostanie objętych specjalnymi obostrzeniami. Z ich analiz wynika również, że podjęcie takich decyzji w sprawie 19 powiatów nie doprowadzi do upadku polskiej gospodarki, ponieważ regiony te mają niewielki udział w tworzeniu PKB (oszacowany przez Pekao na 3,1 proc.).

„Ważniejsze będą indywidualne i dobrowolne decyzje dotyczące dystansu społecznego podejmowane w innych częściach kraju” – twierdzą ekonomiści z Analiz Pekao.

Na terenie stref czerwonych leżą jednak miejscowości żyjące przede wszystkim z turystyki. W samym powiecie nowosądeckim położone są trzy istotne uzdrowiska: Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój.

godz. 14:10

Mapa stref obowiązujących w powiatach na terenie Polski ma być aktualizowana dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki.  Dzisiejsza lista dziewiętnastu najbardziej zagrożonych powiatów powstała na podstawie analizy przyrostu zakażeń w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 

Powiat zaliczany jest do strefy czerwonej jeśli na 10 tys. mieszkańców było powyżej 12 zachorowań. Jeśli na terenie powiatu jest między 12 a 6 zachorowań na 10 tys. mieszkańców, oznaczony on zostaje jako strefa żółta.

godz. 13:40 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w sądeckim ratuszu prezydent Ludomir Handzel zaznaczył, że ma nadzieję, że obostrzenia, które zostaną wprowadzone od soboty będą krokiem w tym kierunku, żeby wrócić jesienią do normalnego funkcjonowania. Gospodarz miasta precyzował ograniczenia, jakie zostaną wprowadzone w mieście, w związku z tym, że Nowy Sącz oraz powiat nowosądecki znalazł się w „czerwonej strefie”. Oznacza to, że na terenie miasta nie będzie można organizować kongresów i targów. Wydarzenia sportowe będą mogły odbywać się tylko i wyłącznie bez udziału publiczności. Nie będą mogły odbywać się wydarzenia kulturalne. - Jeśli chodzi o gastronomię, to powracamy do zapisu - jedna osoba może przypadać na cztery metry kwadratowe – przypominał prezydent. – W przypadku działalności hotelarskiej nie ma zmian. W tej materii obowiązują dotychczasowe obostrzenia. Ta sama zasada będzie obowiązywała, jeśli chodzi o aquaparki i baseny. W kościołach jedna osoba może przypadać na cztery metry kwadratowe, a 150 osób może przebywać na zewnątrz świątyni.

Dr Sławomir Wróblewski krytykuje pomysł Ministerstwa Zdrowia o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń. "To nic, że jest środek lata, lada chwila upały, ludzie chcą (i pójdą!) nad wodę" - pisze na portalu społecznościowym.  

godz. 13:20

Zbigniew Berdychowski, organizator Forum Ekonomicznego, informuje, że wielkie wydarzenie w Krynicy-Zdroju odbędzie się w tym roku. Forum Ekonomiczne zaplanowane jest na początek września. Organizator liczy, że do tego czasu sytuacja w powiecie ustabilizuje się.

- Robimy Krynicę - mówi Berdychowski w rozmowie z portalem money.pl - Z dwojga złego lepiej, że ta strefa czerwona dla powiatu nowosądeckiego pojawiła się teraz, a nie we wrześniu. Do początku Forum zapewne jej już nie będzie. 

godz. 13:05

Sandecja wstrzymuje sprzedaż biletów na najbliższy mecz z Rakowem. Mecz miał się odbyć 14 sierpnia. Decyzja ta zapadła po wprowadzeniu obostrzeń w czerwonej strefie, jaką jest powiat nowosądecki i Nowy Sącz. Od soboty wydarzenia sportowe nie będą mogły się odbywać z udziałem publiczności. 

godz. 12:55

Starosta nowosądecki, Marek Kwiatkowski, w trakcie konferencji prasowej zaznaczył, że powiat będzie się stosował do wprowadzonych obostrzeń. 

- Decyzja Ministerstwa zdrowia w ogóle mnie nie zaskoczyła – powiedział starosta nowosądecki. – Jest to decyzja na czasie. Nawet nie wiem, czy nie byłoby lepiej, gdyby ta decyzja została podjęta wcześniej. Na ostatnim spotkaniu z panem wojewodą przekonywałem go, że takie kompetencje powinien mieć wojewódzki inspektor sanitarny i właśnie wojewoda. Po to, aby podejmować decyzje na szczeblu województwa. Jestem zdania, że lepiej wcześniej zapobiegać. Sądzę, że decyzja rządu była właściwa. Chodzenie w maseczkach i inne obostrzenia na pewno wpłyną na zmniejszenie się liczby zachorowań.

Marek Kwiatkowski

godz. 12:50

Dzisiaj padł kolejny rekord przyrostu zakażeń w całej Polsce. Od początku wybuchu epidemii nie było aż tylu zarażonych w ciągu jednego dnia. Ministerstwo Zdrowia podaje, że mamy 726 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Małopolska do tej liczby dołożyła 118 nowych przypadków. Najwięcej, zaraz po województwie śląskim. 

Co o wprowadzeniu czerwonej strefy w naszym powiecie sądzą sądeccy politycy?

- Konfederacja sprzeciwia się nielegalnemu, w naszej ocenie, rozporządzeniu dotyczącemu noszenia maseczek wszędzie, gdzie jest to potrzebne. Uważamy, że należy zachowywać dystans społeczny i tylko w sytuacjach wyższej konieczności, jak zakupy w sklepie, czy wizyta w kościele, a więc tam gdzie ciężko jest zachować dwumetrową odległość, należy używać maseczek - mówi Andrzej Skupień, lider sądeckiej Konfederacji.

- Jeszcze większe pogłębienie restrykcji jest zupełnie niepotrzebne. Ludzie od marca są już znużeni całą pandemią, bagatelizują obostrzenia i uważamy, że siłowe wprowadzanie kolejnych takich środków, przyniesie skutek przeciwny od zamierzonego - dodaje Skupień. 

Andrzej Skupień, fot. Sądeczanin

godz. 12:25

Powiat nowosądecki jest jednym z 19 powiatów, o której była dzisiaj mowa na konferencji Ministerstwa Zdrowia. Polska podzielona została na trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. W zielonych strefach sytuacja epidemiologiczna jest stabilna.

W strefach żółtych wprowadzono nieco ostrzejsze ograniczenia. Na weselach i imprezach rodzinnych będzie mogło bawić się 100 osób. Ograniczenia dotyczą tam przede wszystkim liczby osób przebywających w lokalach i biorących udział w różnych wydarzeniach. Noszenie maseczek pozostaje tam bez zmian. Strefą żółtą zostało objętych 10 powiatów: wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski oraz Przemyśl.

Poważne restrykcje zostały wprowadzone w 9 powiatach, gdzie przyrost zakażeń jest wysoki. Na niechlubnej liście znalazł się powiat nowosądecki i Nowy Sącz. Nasz region stał się wielką czerwoną plamą na mapie małopolski. W czerwonej strefie znalazły się również powiaty ostrzeszowski, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, wodzisławski.

Minister, Łukasz Szumowski, zaznacza, że ograniczenia są tymczasowe. Mają na celu zmniejszyć liczbę zakażeń na danym terenie.

Mapa stref koronawirusa w Polsce, źródło Jacek Cieszyński

godz. 11.20

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski zapowiedział już na godz. 12.30 konferencję prasową w związku z zaistniałą sytuacją. Po jej zakończeniu  konferencja odbędzie się także w sądeckim ratuszu.

Więcej informacji wkrótce.

godz. 9.00

Minister zdrowia zapowiada, że od północy z piątku na sobotę powiat nowosądecki i miasto Nowy Sącz będą czerwoną strefą koronawirusa. Dla mieszkańców oznacza to konieczność noszenia maseczek na zewnątrz - wszędzie poza domem. Osoby, które nie mogą nosić maseczek muszą przy sobie mieć zaświadczenie od lekarza. 

Zamknięte znów zostaną kina, siłownie. Wracają ograniczenia liczby pasażerów w komunikacji miejskiej o 50 procent. Liczba weselników nie może przekroczyć 50 osób. 

- Oczywiście dostosujemy się do rozporządzenia – komentuje na „gorąco” Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza. – Od soboty wprowadzimy obostrzenia na terenie miasta. Jutro przekażę obszerną informację dla mieszkańców, jak od ósmego sierpnia będziemy funkcjonowali.

Ludomir Handzel

Ogłoszenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego ma związek z bardzo dużą liczbą nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Taka bardzo trudna sytuacja w naszym regionie utrzymuje się w naszym regionie od wielu już dni. Ciągle rośnie liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażeń. Dzisiaj w naszym regionie mamy znowu 24 mieszkańców, którzy dowiedzieli się, że wynik testu na obecność koronawirusa dał u nich wynik pozytywny. W powiecie nowosądeckim to 17 osób, a w Nowym Sączu - siedem.

W Małopolsce mamy dzisiaj 118 potwierdzonych zakażeń.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)