Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
31/05/2018 - 06:05

Pośmiertnie już tylko Honorowa Statuetka Pamięci. Zmiany w statucie miasta

Sądeccy radni uchwalili zmiany w statucie miasta. Jest ich aż czterdzieści dziewięć. Wprowadzone zapisy dotyczą m.in. nowego porządku nadawania tytułów i honorowych odznaczeń dla mieszkańców, a także inicjatyw lokalnej oraz uchwałodawczej. Co się zmienia?

Statut Miasta Nowego Sącza musiał być dostosowany do nowych regulacji prawnych i systemowych, realiów społecznych, a także do wniosków, które wpływały do Rady Miasta od mieszkańców.

Ostatnie zmiany do Statutu Miasta Nowego Sącza były wprowadzone kilka lat temu. Prace nad przygotowaniem projektu uchwały wprowadzającej zmiany w Statucie Miasta trwały od ubiegłego roku.

W przyjętym statucie znalazło się 49 zmian. Czterdzieści osiem wejdzie w życie, kiedy pracę rozpocznie wybrana nowa Rada Miasta. Jedna zmiana dotycząca nowego porządku nadawania tytułów i honorowych odznaczeń dla mieszkańców szczególnie zasłużonych dla miasta najprawdopodobniej wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Dlaczego teraz Rada Miasta wprowadziła zmiany w statucie?

- Była to konieczność – mówi Patryk Wicher, obecnie wiceprzewodniczący komisji statutowo-prawnej Rady Miasta Nowego Sącza, który przez wiele miesięcy, wspólnie z prawnikami i innymi osobami pracował nad projektem tejże uchwały. – Gdybyśmy tego nie zrobili, to wybrana nowa Rada Miasta nie miałaby dostosowanego statutu do przepisów.

Jakie najważniejsze zmiany znalazły się w przyjętym wczoraj statucie?

Uchwała sprecyzowała, że patronką miasta jest św. Małgorzata Antiocheńska. Ponadto świętem miasta jest 8 listopada, dzień upamiętniający uzyskanie praw miejskich (w 1292 roku). Ponadto w przyszłej kadencji radni będą głosowali elektronicznie. Obecnie takiego systemu nie ma. Głosowanie będzie imienne (teraz głosy są liczone). Nazwiska radnych, jak i to, jak głosowali będą od razu wyświetlane. Sesja będzie też rejestrowana na żywo. Teraz w statucie RM nie ma takich zapisów. Wyniki głosowań będą publikowane w BIP i na stronach Urzędu Miasta.

Co jest jeszcze nowego? Radni klubu „opozycyjnego” będą mieli prawo zgłosić jeden punkt do porządku obrad sesji. Jest to dość istotne uprawnienie.

- Oprócz absolutorium i uchwał budżetowych w nowym statucie Rady Miasta pojawia się także doroczny raport o stanie gminy – mówi Wicher.

Statut z przegłosowanymi zmianami precyzuje też, że wystąpienie radnego w dyskusji nad projektem uchwały nie może trwać dłużej niż 3 minuty z wyjątkiem wnioskodawcy. Rada na wniosek przewodniczącego obrad albo radnego może w głosowaniu przedłużyć czas wystąpienia radnych w dyskusji w danym punkcie porządku obrad.

Przyjęty statut wprowadził też pewną nowość. W rozdziale statutu „Społeczeństwo Obywatelskie” obok budżetu obywatelskiego znajdzie się również inicjatywa uchwałodawcza

Kiedy 300 mieszkańców podpisze się pod wnioskiem, a będzie on z formalnego punktu widzenia prawidłowy, to zostanie zgłoszony na obrady sesji Rady Miasta.

Inicjatywa obywatelska daje mieszkańcom możliwość współuczestnictwa w kreowaniu przepisów lokalnych. 

- W statucie został stworzony nowy rozdział, by podkreślić, jak istotne jest to, aby mieszkańcy poczuli się wspólnotą, aby współuczestniczyli w budowaniu przyszłości miasta – wyjaśnia sądecki radny. – Oczywiście, że są w nim mechanizmy, które są zapisane w innych ustawach. Nie wyważyliśmy drzwi zamkniętych. One były otwarte. Teraz, zgodnie z przepisami musi w statucie miasta znajdować się rozdział „Budżet Obywatelski”. I taki rozdział się znalazł. Ten rozdział jest narzędziem uczestniczenia mieszkańców w podziale środków budżetowych przeznaczonych przez miasto.

Od przyszłej kadencji pozycja radnego będzie mocniejsza. Radny zyska, bowiem uprawnienia pozwalające mu na kontrolowanie spółek. Będzie miał prawo wglądnąć do dokumentacji spółek, ale nie do dokumentów objętych klauzulą tajności, albo tajemnicą handlową. Teraz takiej możliwości nie było.

- Ponadto radny zyskuje teraz możliwość szerszej dyskusji przy wspomnianym już raporcie o stanie gminy – dodaje wiceprzewodniczący komisji statutowo-prawnej RM.

Nowością będzie to, że od przyszłej kadencji radni będą składali interpelację tylko i wyłącznie na piśmie.

- Nie jest to absolutnie likwidacja interpelacji – zastrzega Wicher. – Teraz radni mogli złożyć interpelację ustnie, bądź na piśmie (ta ostatnia w okresie międzysesyjnym). Obecnie ustawodawca sprecyzował to jasno i wyraźnie: interpelacje składane są na pisemnie. W przyszłej kadencji, w porządku obrad RM nie będzie punktu interpelacje, bo one nie będą składane na sesji. W punkcie wolne wnioski i oświadczenia każdy radny będzie się mógł wypowiedzieć w czasie nieprzekraczającym 10 minut. Teraz jest to czas nieograniczony. Dziesięć minut na odpowiedzi otrzymał także prezydent miasta.

Zmiana zaszła też, jeśli chodzi o dyżury radnych. Do tej pory było tak, że radny teoretycznie spotykał się z mieszkańcami w biurze rady. Sztywne godziny się nie sprawdziły. Dzisiaj wiadomo jest możliwość kontaktu telefonicznego, spotykamy się w różnych miejscach, o nieregularnych godzinach. Niewygodne dla mieszkańców było dostosowywanie się do ustalonych terminów i konieczności pojawiania się w ratuszu. Teraz na takie spotkanie można się będzie umówić nie tylko w ratuszu. 

Pewne zmiany wynikają też ze zwykłych, codziennych wydarzeń. Obecnie, jeśli do radnych wpłynął jakiś dokument (np. skarga), to przewodniczący na drugi dzień musiał taki dokument skierować do odpowiednich osób.

- Czasami przecież fizycznie kogoś nie ma, na drugi dzień przypada sobota, więc pracujący nad statutem to nieco usprawnili - mówi Wicher. - Konieczność skierowania dalej takiego dokumentu wypada na drugi dzień roboczy. Wynika to z czysto życiowych kwestii. Statut staje się bardziej praktyczny, dostosowany do rzeczywistości.

Wprowadzone zmiany do Statutu Miasta regulują też m.in. kwestie odznaczeń za zasługi dla mieszkańców i porządkuje regulamin odznaczeń i wyróżnień miejskich.

- Pozostały Tarcze Herbowe, tytuł Honorowego Obywatela Miasta i inne wyróżnienia – mówi Patryk Wicher. – Ale też pojawiła się Honorowa Statuetka Pamięci. Przygotowany został już regulamin. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza nie będzie już nadawany pośmiertnie. Jedynie osobom żyjącym. Natomiast osobie zmarłej, której Rada Miasta nie zdążyła nadać tego tytułu, a uzna, że jak najbardziej na taki tytuł zasłużyła, będzie honorowana Statuetką Pamięci. Musimy jeszcze tylko dopracować regulamin przyznawania tego tytułu. Ta zmiana wejdzie w życie jeszcze w tej kadencji.

Kolejną zmianą jest także powołanie nowej komisja skarg, wniosków i petycji, która została wydzielona z komisji rewizyjnej. Teraz będą działały oddzielnie.

- Zmiany te dają pełną transparentność głosowań i posiedzeń – uważa Wicher. – Mieszkańcy, jeśli uznają, że taki czy inny temat jest ignorowany przez radnych czy władze miasta to mają możliwość złożenia własnego projektu na posiedzenie komisji RM i ten projekt będzie automatycznie kierowany na sesję. Oczywiście taki projekt radni mogą odrzucić. Moim zdaniem przyjęte zmiany są ważne. Wynikają z wprowadzonych przepisów prawa.

Te wszystkie narzędzia dadzą mieszkańcom więcej możliwości wpływania na pewne decyzje. Według mnie statut jest dobry. Daje mieszkańcom więcej możliwości na współudział w funkcjonowaniu miasta, a nam radnym na lepszy kontakt z mieszkańcami – podsumowuje Wicher.

Patryk Wicher przyznaje, że nowa Rada Miasta będzie miała możliwość oczywiście wprowadzenia do statutu własnych poprawek i zmian.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu