Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 23 listopada. Imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa
06/06/2018 - 15:15

Posłowie chcą się dobrać do skóry „świętym krowom” Serio!

Bywa, że swoim niechlujnym parkowaniem zajmują dwa miejsca, przez co inni kierowcy, muszą odjechać z kwitkiem. Takie są święte krowy egoistki w większości polskich miast, którym teraz mogą grozić za to wyższe kary. W tej sprawie interpelację zgłosiła grupa posłów.

Teraz za niechlujne parkowanie grozi 100 złotych mandatu i jeden punkt karny. Autorzy interpelacji twierdzą jednak, że policja rzadko zajmuje się takimi sprawami, a straże miejskie i gminne nie radzą sobie z problemem. Posłowie sugerują więc - informuje portal autokult.pl żeby zaostrzyć kary dla tych kierowców, którzy  zajmują więcej niż jedno miejsce parkingowe. Parlamentarzyści pytają ministra spraw wewnętrznych i administracji o to, czy resort ma takie plany.

czytaj też Święta krowa co się nie szczypała i poszła na chama

Dla kierowców, którzy zachowują dyscyplinę parkowania,  najlepszym rozwiązaniem byłoby odholowywanie niedbałych zmotoryzowanych.  Art. 130a  Prawa o ruchu drogowym, który mówi, że "pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu (…)".

Skorzystanie z tego zapisu wcale nie będzie jednak takie proste.

- Trzeba byłoby uznać, że zajęcie drugiego miejsca parkingowego jest utrudnieniem ruchu. To jednak bardzo daleko idąca interpretacja przepisu - zauważa autokult.pl. i przytacza przykład, kiedy kierowca w ogóle nie zapłaci mandatu za zajmowanie dwóch miejsc parkingowych jednocześnie.

czytaj też Sądecka „święta krowa” parkuje z prawdziwym rozmachem

Choć wydaje się to paradoksalne, wiele zależy tu od koloru linii. By policjant lub strażnik miejski mógł nałożyć mandat miejsce parkingowe musi być oznaczone zgodnie z przepisami. Te zaś nakazują zastosowanie białych lub żółtych oznakowań o odpowiednim kształcie – linia P-18 (jak na zdjęciu powyżej). Jeśli miejsca są oznakowane innym kolorem, parking musi być opatrzony znakiem P-18 – niebieską tablicą z białą literą "P".

[email protected] Dziękujemy za przesłanie błędu