Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/12/2017 - 14:55

Poseł Sowa domaga się od MSWiA nazwisk: przez kogo Chełmiec nie zostanie miastem?

Były marszałek województwa małopolskiego a obecnie poseł na sejm z ramienia Nowoczesnej Marek Sowa domaga się od szefa MSWIA wyjaśnień w sprawie możliwości odroczenia nadania praw miejskich Chełmcowi.

Przypomnijmy – w ślad za projektem rozporządzenia Rady Ministrów z 6 grudnia nadanie praw miejskich Chełmcowi zostać może odroczone o rok. O projekcie pisaliśmy w publikacji Chełmiec nie będzie miastem póki minister spraw wewnętrznych nie sprawdzi rzetelności konsultacji społecznych

Dziś, 11 grudnia poseł Marek Sowa podzielił się z redakcją portalu Sądeczanin.info treścią interpelacji, którą złożył na ręce szefa resortu MSWiA w tej sprawie. Na wstępie interpelacji poseł podkreśla, że projekt rozporządzenia wywołał wielkie zamieszanie wśród mieszkańców Chełmca i całej gminy. Nadmienia, że gmina już poniosła wydatki związane z organizacją okazjonalnej fety, która miała upamiętnić przełomowy dla Chełmca dzień.

Zobacz też: "Płatni zdrajcy” i „pachołki ratusza”? Bernard Stawiarski głośno milczy o swej skandalicznej wypowiedzi

Przy okazji przypomina, że Trybunał Konstytucyjny już raz uznał, że zmienianie rozporządzeń w podobnych sprawach po 1 sierpnia w roku w którym decyzja zapadła  jest niezgodne z prawem. Przytacza tu przykład gmin Szczawa i Grabówka.

- (…) rozpatrując skargę na rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka, wyrokiem z dnia 1 czerwca 2017 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że Rada Ministrów nie miała prawa pozbawić mocy rozporządzenia obowiązującego od lipca 2015 roku – argumentuje poseł.

Dla Sowy jest też „całkowicie niezrozumiałe”, że gmina nie została w żaden sposób poinformowana o możliwości wstrzymania decyzji w sprawie nadania praw miejskich.

Zobacz też: Poseł Sowa prezydenta Nowego Sącza nazywa nieudacznikiem i żąda od rządu pieniędzy na budowę stadionu Sandecji

Na zakończenie interpelacji Marek Sowa domaga się od ministra kolejno: podania powodów zmiany decyzji i jednoznacznej odpowiedzi, czy wniosek złożony przez samą gminę (ten, na podstawie MSWIA wszczęło wszystkie procedury) spełniał wymogi formalne oraz czy przeprowadzono ponowne konsultacje społeczne.

Ale tak naprawdę kluczowe pytania padły na końcu: czy i kto zaskarżył decyzję o nadaniu praw miejskich i czy wśród tych osób byli parlamentarzyści.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu