Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
03/05/2015 - 10:17

Porzucek na 102! Honory dla muzykującego małżeństwa i benefis z wychowankami

Hucznie 60. urodziny i 42 lata jubileuszu artystycznego obchodził wczoraj Aleksander Porzucek, artysta-muzyk i pedagog. W sali Sokoła zgromadzili się przedstawiciele władz, przyjaciele i znajomi, społeczność I Liceum Ogólnokształcącego, a przede wszystkim wychowankowie Alka i Basi Porzucków, którzy od lat świętują triumfy na wielu ogólnopolskich festiwalach, dziś są aktorami, solistami operowymi...
To była impreza oparta na pomyśle „mamy cię”. Przed jubilatem wszystko utrzymane było w największej tajemnicy. Organizatorzy prosili nawet media, żeby zbytnio nie nagłaśniały przyznanej Porzuckom na ostatniej sesji Rady Miasta Tarczy Herbowej.

Mąż myśli, że wychodzi na urodzinowy obiad, na którym będzie kilku znajomych i jego wychowanków – powiedziała na rozpoczęcie Barbara Porzucek.

Zamiast na obiad Aleksander Porzucek trafił do „nabitej” gośćmi sali im. Romana Sichrawy, gdzie na scenie czekali już jego dawni uczniowie: Katarzyna Giedwiłło (niegdyś Waligórzanka), Ewelina Marciniak, Katarzyna Pawłowska, Mateusz Bieryt, Danuta Głąb, Justyna Kuciel. Wokalistom akompaniowali: Mieczysław Smyda i Tomasz Giedwiło, a w rolę konferansjerów wcielili się Przemysław Dakowicz i Jakub Bulzak. Jubilat był nie lada zaskoczony...

Nie zawiedli też przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, bo małżeństwo Porzucków zostało uhonorowane najwyższymi odznaczeniami: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska przyznała Barbarze i Aleksandrowi Porzuckom Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski został odznaczony przez Leszka Zegzdę (członka Zarządu Województwa Małopolskiego) Aleksander Porzucek, starosta nowosądecki Marek Pławiak przyznał Barbarze i Aleksandrowi Porzuckom „Złote Jabłko Sądeckie”, wspólnie też małżeństwo otrzymało Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”, którą wręczyła przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor w asyście swoich zastępców: Michała Kądziołki i Tomasza Cisonia.

Po części oficjalnej wychowankowie (głównie absolwenci „jedynki”) zaśpiewali piosenki do słów m.in. Jerzego Masiora, Wojciecha Bellona, Haliny Poświatowskiej, Brunona Jasieńskiego, do których muzykę skomponował Aleksander Porzucek. Benefis opierał się na żartobliwej formie kalendarium z życia jubilata. Na scenie pojawiali się też: Jacek Mazanec, ks. Ryszard Górowski, prof. Kazimierz Mrówka i inni.

Okazji do śmiechu było wiele:

„Warszawa. Staraniem PWN ukazał się nowy Słownik Etymologiczny Języka Polskiego. Znalazło się w nim wiele nowych wyrazów, pominiętych we wcześniejszych wydaniach. Jednym z nich jest rzeczownik „porzucek”, oznaczający człowieka, który coś lub kogoś porzuca.

Warszawa. Rada Języka Polskiego postanowiła usunąć z polskiego alfabetu litery „ż” i „ó”, żeby nie robić gramatycznych przykrości Jubilatowi.

Watykan. Papież Franciszek zapowiedział, że w tym roku w wigilię Bożego Narodzenia odwiedzi Nowy Sącz. Zapytany przez dziennikarzy o powody swojej decyzji odpowiedział: „Tam spieszymy, gdzie się rodzi Synek.”

Lusławice. Krzysztof Penderecki zamówił u Aleksandra Porzucka swoją najnowszą symfonię.

Wrocław. Językoznawcy w Uniwersytetu Wrocławskiego dokonali sensacyjnego odkrycia. Odczytując na nowo tekst „Księgi henrykowskiej” doszli do wniosku, że zapisane w niej najstarsze zdanie w języku polskim brzmi: „Daj, ać ja Porzucek, a ty poczywaj”...

***
Za co Rada Miasta Nowego Sącza doceniła Aleksandra i Barbarę Porzucków:

„Nie sposób nie docenić wieloletniej działalności Barbary i Aleksandra Porzucków jako pedagogów, wychowawców, instruktorów, artystów i animatorów kultury. Ich rozliczne działania artystyczne nieustannie wzbogacają pejzaż kulturalny naszego miasta, a odnoszone przez ich podopiecznych sukcesy w konkursach i festiwalach, czy później w dojrzałej karierze, przynoszą chlubę Nowemu Sączowi i rozsławiają go w całej Polsce. Spośród ich wychowanków można wymienić choćby: wokalistki Ewelinę Marciniak, Małgorzatę Szarek, poetę Przemysława Dakowicza, aktorów Karolinę i Paulinę Chapko, Piotra Franasowicza, Mateusza Bieryta, Katarzynę Ucherską.

Wychowali i wykształcili wiele pokoleń nowosądeczan: Barbara Porzucek jest nauczycielem I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza, a Aleksander Porzucek wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Od początku swojej aktywności zawodowej poświecili się bezinteresownej pracy artystycznej i pedagogicznej z młodzieżą szkół sądeckich. Realizują warsztatowe formy pracy dydaktyczno-artystycznej w zakresie piosenki literackiej i estradowej, obejmującej kształcenie świadomości wokalnej, kultury słowa, interpretacji tekstu literackiego, a także percepcji muzyki artystycznej. Regularnie prowadzą warsztaty artystyczne, udzielają konsultacji i porad dla młodzieży w ramach zajęć artystycznych. Wszystkie działania artystyczne i pedagogiczno-artystyczne realizowane są w oparciu o autorskie metody pracy, poparte wieloletnimi doświadczeniami i samodoskonaleniem.

We współpracy z nowosądeckimi instytucjami kultury (m.in. MOK, MDK, Teatr Robotniczy im. B. Barbackiego, MCK „Sokół”) przygotowali szereg wydarzeń kulturalnych: widowisk, koncertów, spotkań autorskich, wieczorów poetyckich, premier kinowych, akademii. W latach 2008-2012 zasiadali w jury Nowosądeckiego Przeglądu Poezji, Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Pod Skrzydłami Orła” organizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy z Nowego Sącza i Stowarzyszenie „Jesteśmy…”. Od 2013 r. współtworzą Nowosądecki Pokłon Trzech Króli.

Wydali 3 płyty CD z autorskimi kompozycjami Aleksandra Porzucka, które wykonali przygotowani przez nich młodzi artyści: „Mojemu miastu na urodziny”, z okazji 710. rocznicy lokacji miasta Nowego Sącza (2002 r.), „Pastorałki Sądeckie” (2002 r.), „Dla takich chwil warto żyć…”, z okazji 60–lecia Dziennika Polskiego (2005 r.). We współpracy z Regionalną Telewizją Kablową w latach 2008-2014 zrealizowali 16 wideoklipów z Pastorałkami Sądeckimi i polskimi kolędami.

Barbara Porzucek nieprzerwanie od 1988 r. jest dyrektorem artystycznym i głównym organizatorem cyklicznej corocznej imprezy - Festiwalu Młodych Talentów I Gimnazjum i Liceum im. J. Długosza w Nowym Sączu, najstarszego i największego na południu Polski szkolnego przeglądu uzdolnionej artystycznie młodzieży.

Aleksander Porzucek w latach 1992-1995 prowadził stworzone przez siebie Studio Piosenki, działające przy Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Sączu, a w latach 1995-1998 współtworzył Teatr Studentów Kolegium Nauczycielskiego w Nowym Sączu Kufer.
Od 2010 r. realizuje autorski projekt dydaktyczno-artystyczny Scena Piosenki Poetyckiej. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych, skomponował ponad 200 piosenek.

Całokształt ponad trzydziestoletniej pracy artystycznej i wychowawczej Państwa Barbary i Aleksandra Porzucków zasługuje na uznanie i uhonorowane Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” – czytamy w treści uzasadnienia do uchwały.

Jest na południu Polski kamienne, napowietrzne miasto. Szczęśliwe miasto – bo ma Alka Porzucka . Szczęśliwe, bo ma Basię Porzucek. Zawsze, kiedy do Nowego Sącza wracamy, wracamy także do Was, Kochani. A kiedy jesteśmy daleko stąd, nosimy Was w sercach – a tak podsumował to Jakub Bulzak.

(JB)
Fot. JB






Dziękujemy za przesłanie błędu