Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
03/05/2012 - 06:53

Poradnia leczenia bólu przy oddziale onkologicznym

W nowym skrzydle sądeckiego szpitala będzie nie tylko funkcjonowało bogato wyposażony oddział onkologiczny. Oprócz niego będzie także działać poradnia leczenia bólu, skierowana głównie dla pacjentów z nowotworami.
Oddział onkologiczny, który powstaje w sądeckim szpitalu będzie w niedługim czasie w pełni przygotowany do przyjęcia pierwszych pacjentów. W związku z tym dyrekcja placówki postanowiła uruchomić równocześnie poradnie leczenia bólu. Swoją prace skoncentruje ona na pacjentach z chorobami nowotworowymi.
Chcemy stworzyć grupę lekarzy, którzy zajmują się bólem przewlekłym i uciążliwym, dającym cierpienie fizyczne i psychiczne pacjentów – powiedział dr Andrzej Fugiel, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa. Coraz więcej takich poradni pojawia się w Polsce. Cieszą się one dużą popularnością. Od kilku lat zmienił się sposób i koncepcja leczenia wszelkiego rodzaju bólu. – Anestezjolodzy i lekarze ze specjalnością medycyny paliatywnej zajmować się będą tymi najcięższymi przypadkami. Ideą tej poradni będzie ulga w cierpieniu. Szczególny nacisk będzie kładziony na pacjentów, którzy borykają się z bólami, których nie da się leczyć standardowo – opisuje Fugiel.
Jak podkreśla zastępca dyrektora, ból odrywa niezwykle ważną rolę w życiu człowieka. - Jest on sygnalizatorem pewnej patologii czy jakiegoś zagrożenia. W sytuacji, kiedy mamy stany chorobowe to dochodzi bardzo często do pojawienia się bólu. Natomiast w sytuacjach chorób przewlekłych dochodzi do przeistoczenia się tego bólu w cierpienie fizyczne i psychiczne. W tym momencie przestaje on sygnalizować, a przeszkadza i doskwiera pacjentom – tłumaczy zastępca dyrektora. Najwyższy poziom bólu dotyczy chorób nowotworowych, złamań czy zwyrodnień. Często dochodzi do sytuacji, kiedy ból jest na tyle uciążliwy, że uniemożliwia życie pacjentów.
Dyrekcja chce otworzyć poradnie jak najszybciej. Wiąże się to jednak z wykończeniem pawilonu w którym będzie się mieścić oddział onkologiczny. – Istotne jest także zakontraktowanie tego rodzaju usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia – dodaje Fugiel.

(MG)
Fot. (MIGA)

 






Dziękujemy za przesłanie błędu