Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/02/2022 - 22:00

Pomoc dla Ukraińców musi być skoordynowana. Małopolska uruchomiła system

Pomoc musi być skoordynowana, bo tylko tak będzie naprawdę skuteczna. To powód, dla którego władze województwa małopolskiego utworzyły Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy.

SPRAWDŹ: LISTA PUNKTÓW ZBIÓRKI DARÓW DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY W KAŻDEJ GMINIE

- Historia postawiła przed nami kolejne bezprecedensowe zadanie. Nie skończyliśmy jeszcze walczyć z pandemią, a już stoimy wobec kolejnych wyzwań. W tym trudnym czasie Małopolska pokazuje ogromne serce, solidarność i wolę współdziałania. Współdziałania w imię wspólnego celu. Tym celem jest to, by nie być obojętnym. Działać. Dać coś od siebie. Ukraina nas połączyła. Stała się naszą wspólną sprawą - mówił dziś na specjalnym spotkaniu z mediami wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- To, co widzę w Małopolsce, to pełna mobilizacja. Pełna i natychmiastowa. Ale bardzo ważne jest to, by pomagać z głową, w sposób skoordynowany i konsekwentny. Dlatego stworzyliśmy Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy, który utworzy wojewoda wraz z Państwową Strażą Pożarną, przy zaangażowaniu starostów i współdziałaniu z organizacjami pomocowymi – poinformował za pośrednictwem mediów mieszkańców naszego województwa.

Wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka wspomniał też o udziale Kolei Małopolskich, które będą transportować uchodźców z Ukrainy do naszego województwa. O szczegółach pisaliśmy w publikacji Koleje Małopolskie będą ewakuować Ukraińców! Wszystkie ręce na pokład!

- Już od czwartku nasze dwa autokary przewożą uchodźców z Podkarpacia do poszczególnych lokalizacji w województwach. PSP włącza się w działania w sposób skoordynowany. Mamy kilka obszarów, w których uczestniczymy jako PSP. Już od wczoraj, zgodnie z apelem Komendanta Głównego, jednostki ochrony przeciwpożarowej PSP i OSP gromadzą sprzęt niezbędny dla kolegów strażaków ukraińskich – m.in. sprzęt podstawowy, gaśniczy, węże, hełmy, zabezpieczenia, zestawy medyczne – przekazał małopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Filipek.

- Na tę chwilę mamy 180 palet sprzętu przygotowanego do dalszej dystrybucji. Od początku bierzemy również udział w organizacji punktów recepcyjnych. Dajemy wsparcie logistyczne, transport, wyposażenie. Cały czas bierzemy udział w bezpośrednim rozdysponowaniu osób z Ukrainy do poszczególnych miejsc w Małopolsce. Jesteśmy w trakcie współorganizacji pomocy humanitarnej w ramach Powiatowych Magazynów Pomocy. Mamy doświadczenia z pandemii związane z dystrybucją środków, te mechanizmy będziemy wykorzystywać podczas dystrybucji pomocy w ramach skoordynowanego strumienia pomocy dla Ukraińców – podkreślił.

Zobacz też: Region: gdzie się zgłaszać z darami dla Ukrainy? [AKTUALIZACJA]

- Koordynacją działań na rzecz uchodźców w Archidiecezji Krakowskiej zajmuje się Caritas Archidiecezjalna. Dziś oraz w środę popielcową przy kościołach odbywają się zbiórki pieniędzy, które w całości będą przeznaczone na pomoc dla Ukrainy. W każdej parafii Archidiecezji Krakowskiej można składać potrzebne dary, które będą przekazane, we współpracy z Wojewodą Małopolskim, na Ukrainę oraz przeznaczone dla uchodźców, których będziemy gościć tutaj na miejscu – mówił na spotkaniu ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Archidiecezja Krakowska uruchomiła specjalny e-mail: [email protected] oraz całodobowy numer telefonu + 48 780 604 584 – tu udzielane są wszystkie informacje tym, którzy chcą zaangażować się w pomoc. Na stronie internetowej diecezji www.diecezja.pl oraz Caritasu Archidiecezjalnego www.krakow.caritas.pl. Umieszczone są – baza jest aktualizowana na bieżąco - informacje o miejscach przyjmowania darów. Bardzo ważne, by przekazywać te rzeczy, które na ten moment są potrzebne – ich wykaz jest na podanych stronach. Nadal można zgłaszać miejsca noclegowe, można to robić przez wskazane kontakty lub proboszczów w parafii.

Zobacz też: Sądeczanie mówią – NIE – rosyjskiej agresji na Ukrainę. „Stop Putin” [FILM]

Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy

Wojewoda zaprasza wszystkich starostów i prezydentów miast na prawach powiatu do współtworzenia Wojewódzkiego Systemu Koordynacji Pomocy dla Ukrainy i zorganizowania w każdym powiecie powiatowych magazynów pomoc (PMP). Tam właśnie – lokalnie – powinny być przewożone były dary dla Ukrainy – zarówno te gromadzone na poziomie gmin, jak i te zbierane przez organizacje czy po prostu zbiórki indywidualne.

Starostowie/prezydenci miast na prawach powiatu będą odpowiadali za zorganizowanie PMP – odpowiednią segregację i kategoryzację produktów (według listy produktów, które powinny być przekazywane), pakowanie produktów na palety, funkcjonowanie PMP przez 24 h na dobę, przyjmowanie produktów, a także podział zebranych rzeczy na te przeznaczone dla Ukraińców przebywających na terenie Polski, jak i te, które będą przewożone na Ukrainę.

Za dystrybucję produktów odpowiadać będzie Państwowa Straż Pożarna. To strażacy będą organizować transport darów do składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, ewentualnie do organizacji pomocowych. Również PSP będzie na bieżąco zgłaszać gromadzone produkty do bazy RARS. Do transportu wykorzystywane będą m.in. środki transportu, które Małopolanie już zaczęli zgłaszać na adres [email protected].

Pytania/zgłoszenia w sprawie pomocy humanitarnej dla Ukrainy należy kierować na adres [email protected]. (źródło MUW w Krakowie oprac. ES)







Dziękujemy za przesłanie błędu