Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
10/07/2020 - 10:55

Polski Związek Motorowy odcina się całkowicie od rajdów enduro w Olszanie!

Na prośbę mieszkańców gminy Podegrodzie, a w szczególności tych z sołectwa Olszana wracamy do tematu rajdów enduro organizowanych w tej miejscowości już od kilku lat. Okazuje się, że Polski Związek Motorowy odcina się od nich całkowicie a mieszkańcy, którym uczestnicy imprezy rozjeżdżali działki już wystosowali stosowne pisma nie tylko do wójta i na policję, ale również do Ministerstwa Środowiska.

O kontrowersjach związanych z rajdem a dokładniej 2 rundą Cyklu Challenge Hard Enduro zorganizowaną w minioną niedzielę w Olszanie pisaliśmy szczegółowo w publikacji Rajd enduro w Olszanie? Mieszkańcy wściekli: motory rozjeżdżały ich działki

Dziś do tematu wracamy. Nasza redakcja na prośbę mieszkańców, którzy już dziś boją się kolejnej tego typu imprezy zapowiadanej na sierpień wystąpiła o komentarz do Polskiego Związku Motorowego, który patronuje i nadzoruje wszelkie tego typu przedsięwzięcia w całej Polsce. Dlaczego? Bo już od dłuższego czasu do miejscowych dochodzą sygnały, że PZM całkowicie odcina się od enduro w Olszanie.

W odpowiedzi członek zarządu okręgowego w Krakowie Leszek Nurek informuje, że oficjalne stanowisko w tej sprawie PZM opublikowało jeszcze przed zawodami.  - Zawody Challenge Hard Enduro w Olszanie są imprezą niezatwierdzoną przez Polski Związek Motorowy. Organizator nie jest podmiotem zrzeszonym w Polskim Związku Motorowym. Prosimy Kluby członków rzeczywistych PZM o przekazanie tych informacji swoim zawodnikom i działaczom – brzmiał komunikat w tej sprawie. A jakie było uzasadnienie i jakie ma ono konsekwencje dla samych uczestników? Okazuje się, że sprawa jest bardzo poważna.

- Organizator nie jest podmiotem zrzeszonym w Polskim Związku Motorowym, tym samym nie podlega zwierzchnictwu i kontroli PZM w zakresie spełniania jakichkolwiek wymogów bezpieczeństwa, infrastruktury czy poszanowania zasad sportowych – czytamy w dokumencie.

Zobacz też: COVID-19 u pracownika Urzędu Gminy w Podegrodziu! Jak tu teraz coś załatwić?

- Zgodnie z aktualnie przestrzeganymi unormowaniami medycznymi zawartymi pomiędzy Polskim Towarzystwem Medycyny Sportowej, Polskim Związkiem Motorowym i Krajowym Konsultantem w dziedzinie medycyny sportowej, organizowanie jak również promowanie rywalizacji w sporcie motocyklowym dzieci w wieku 18 lat jest możliwe wyłącznie dla posiadaczy licencji zawodniczej, a minimalna granica wieku dziecka w sporcie motocyklowym wynosi 8 lat – zastrzegają przedstawiciele PZM by dalej podsumować w jednoznaczny sposób.

-Tylko organizacja zawodów sportu motorowego, których Regulamin Uzupełniający jest zatwierdzony przez odpowiedniej rangi komisję sportu PZM i zgodny z regułami sportowymi danej konkurencji, zapewnia poszanowanie Regulaminu Sportu Motocyklowego jak również daje możliwość skorzystania z ubezpieczenia przez zawodnika w przypadku takiej konieczności.

Co to oznacza w praktyce? W przypadku jakiegokolwiek wypadku uczestnicy imprez w Olszanie mogą mieć poważne problemy z dochodzeniem odszkodowania i jednocześnie muszą mieć świadomość, sami będą ponosić konsekwencje wynikające z uchybień w organizacji przedsięwzięcia.

Do tematu wrócimy gdy zbierzemy informacje niezbędne do tego, by jednoznacznie odpowiedzieć miejscowym na pytanie czy organizator spełnił wszystkie nałożone na niego ustawowo wymogi.

ES [email protected] Fot.: logo PZMDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)