Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
23/07/2019 - 15:40

Kluby PiS i "Wybieram Nowy Sącz" chcą programu naprawczego dla NOVA

Podczas dzisiejszej sesji radni nie zgodzili się na dyskusję w sprawie spółki NOVA. Wprowadzony został natomiast dodatkowy projekt uchwały w sprawie określenia działania prezydenta Nowego Sącza w zakresie wypracowania programu naprawczego dla wspomnianej spółki.

Ten punkt został wprowadzony na prośbę radnej Barbary Jurowicz (PiS). Wniosek rekomendowała radna Teresa Cabała.

- Ten program naprawczy należy przedłożyć Radzie do dnia 2 września br. - zaznaczyła radna Teresa Cabała.

Prawnicy Urzędu Miasta wypowiedzieli się jednak, że określenie terminu jest raczej niezasadne.

Radna Barbara Jurowicz w imieniu klubu ustosunkowała sie do tego dlaczego połączone kluby (PiS i "Wybieram Nowy Sącz" odrzuciły wniosek o debacie na temat spółki NOVA. Jak głosowali radni? Dziewięciu było za, 13 przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

- Decyzja o wprowadzeniu  punku dotyczącego kierunków działania prezydenta w sprawie wypracowania programu naprawczego była podyktowana tym, że prezes spółki pełni funkcję od pięciu miesięcy. Ani prezes, ani prezydent od tego czasu nie zająknął się, że sytuacja spółki jest taka, a nie inna. - tłumaczyła radna Jurowicz.

Klub PIS i wybieram Nowy Sącz zdecydowały, że nie będą debatowały o niczym. Ta debata, bez programu naprawczego byłaby bezsensowna.

Radny Leszek Zegzda, w imieniu klubu Koalicja Obywatelska zabierając głos stwierdził, że nie rozumie dlaczego punkt o debacie został odrzucony, a wprowadzony punkt o programie naprawczym.

- Nie przerzucajmy problemu, jak gorący kartofel z ręki do ręki. Jeśli go dzisiaj nie rozwiążemy, za dwa, albo trzy miesiące będziemy mieli olbrzymi problem - mówił radny Zegzda.

- Odrzucenie debaty o spółce NOVA jest założeniem prezesowi spółki knebla na usta. Mieszkańcy mają prawo dowiedzieć się, skąd wzięła się tak trudna sytuacja i jakie kroki podjął zarząd spółki, aby tej sytuacji przeciwdziałać. To nie jest debata o niczym, to debata o istotnych sprawach, bo przecież nie chcielibyśmy, aby szczuty biegały po Nowym Sączu - mówił radny Krzysztof Ziaja.

Uchwała  o określeniu kierunków działania prezydenta miasta w zakresie wypracowania programu naprawczego dla spółki NOVA ma być uchwałą intencyjną.

- Problem spółki NOVA jest duży - Grzegorz Fecko. - Chciałbym, aby prezydent mógł się wypowiedzieć w tej sprawie.

- Komunalna NOVA wymaga pilnego programu naprawczego i to trzeba wykonać i to pilnie - włączyła się do dyskusji radna Cabała. - Nieporozumieniem jest, że co miesiąc należy dołożyć do spółki pół  miliona złotych.

Radny Maciej Rogóż złożył wniosek formalny o zamknięcie dyskusji w tej sprawie. I tak radni zdecydowali. Radny Leszek Gieniec złożył wniosek formalny o reasumpcje głosowania, bo, jak stwierdził nie działał guzik na jego urządzeniu do głosowania.

Przewodnicząca rady miasta przychyliła się do tej prośby. Jeszcze raz odbyło się głosowanie w tej sprawie (11 radnych za, 9 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu). Dyskusja została zamknięta.

Radni przyjęli uchwałę w sprawie określenia kierunków działania prezydenta Nowego Sącza w zakresie wypracowania programu naprawczego dla spółki NOVA. Za głosowało 13 radnych, dwóch było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. 

Jak dowiedział się portal Sądeczanin.info, Zarząd spółki NOVA pracuje nad programem naprawczym. Ma być gotowy do 31 sierpnia br.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020