Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
14/02/2014 - 12:57

Pokrzywdzeni przestępstwem mają swoje prawa

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem rozpoczyna się dopiero 24 lutego, jednak już dzisiaj (14 lutego) w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu rozpoczęły się dyskusje na ten temat. Na konferencji „Pokrzywdzeni mają swoje prawa” pojawili się przedstawiciele sądeckich organizatorów, a także zaproszeni goście, m.in. Wojciech Węgrzyn, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
- Trzeba o sprawie mówić, i to często, bo nie wszyscy wiedzą jakie prawa im przysługują i z czego mogą skorzystać – mówi Mieczysław Kamiński, prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. - Państwo przygotowało pewną ofertę dla osób pokrzywdzonych, są różnego rodzaju organizacje, sieci pomocy. Z tego wszystkiego można korzystać, tylko trzeba wiedzieć w jaki sposób.

W trakcie spotkania mówiono m.in. o uprawnieniach osób pokrzywdzonych, o pomocy, jaką mogą uzyskać w sądach, ośrodkach interwencji kryzysowej. O przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie mówiła st. ASP. Barbara Leśniak z Komendy Miejskiej Policji w N owym Sączu.

- W sądzie również spotykamy się z krzywdą, jaka ponoszą osoby pokrzywdzone przestępstwem – mówi Mieczysław Kamiński. – W przypadku, kiedy pokrzywdzony nie może uzyskać odszkodowania w zakresie, który obciąża sprawcę szkody, państwo do pewnej kwoty ponosi ciężar zwrotu tego odszkodowania.

24 lutego rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwami, organizowany wspólnie przez Sąd Okręgowy, Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Komendę Miejską Policji, Służbę Więzienną i Stowarzyszenie Sursum Corda. – Tydzień ten adresowany jest zarówno do osób pokrzywdzonych, jak i do tych, którzy spotykają się z pokrzywdzonymi przez przestępstwo. Tak naprawdę często osoby te nie wiedzą, w jaki sposób pomóc. Chcemy wszystkim przedstawić możliwości, pokazać, jaką pomoc mogą uzyskać – mówi Mieczysław Kamiński.

W trakcie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym będzie można uzyskać porady nie tylko od pracowników sądu, ale również będą dyżurować psychologowie, przedstawiciele służby więziennej i radcy prawni.

KID

Fot. KIDDziękujemy za przesłanie błędu