Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
25/04/2015 - 19:26

Pokazy staropolskiej szermierki w szymbarskim kasztelu

W Kasztelu w Szymbarku koło Gorlic dzisiaj (25 kwietnia) odbył się pokaz walk i pojedynków rycerskich w wykonaniu Małopolskiej Zgrai Sarmackiej z Krakowa. Dał on widzom możliwość zapoznania się z umiejętnościami fechtunku z której słynęła staropolska szlachta. Dzisiejsze widowisko zapowiadało jutrzejszą (26 kwietnia) imprezę "Sarmata na widelcu", która odbędzie się w tym samym miejscu.
Zgrupowanie Szkoły Szermierki małopolskiej Zgrai Sarmackiej było okazją do podziwiania i zapoznania się z umiejętnościami fechtunku z której słynęli nasi przodkowie. Pojedynki widzowie oglądali z zapartych tchem, a tłem zmagań fechtmistrzów był odrestaurowany Kasztel. Wprawdzie dzisiaj walczyli zupełnie niegroźną bronią wykonaną z pianki, ale nawet takim mieczem władać wcale nie jest łatwo fechtować, a co dopiero obronić się przed dwoma zbrojnymi napastnikami i to skutecznie.

- Poprzez zabawę uczą, starają się też zarazić miłością do białej broni, a nawet szkolą w fechtunku – jak władać mieczem, szablą czy rapierem i to bardzo mi się podoba - mówił jeden z widzów pokazu.

Pokaz szermierki zapowiadał jutrzejszą (26 kwietnia) imprezę "Sarmata na widelcu czyli ze Zgrają sarmacką ucztowanie", która odbędzie się także w Kasztelu w Szymbarku (powiat gorlicki) w godz.13:00 – 16:00.

 W programie "Kontusze i konkury" przewidziano: występy w strojach historycznych, zabawy sarmackie, a także warsztaty szermiercze dla widzów. Prezentacja odbędzie się z wykorzystaniem broni białej i czarnoprochowej.

Dzisiejsze i jutrzejsze spotkania z historią prowadzić będzie trener Szkoły Szermierki Małopolskiej Zgrai Sarmackiej, instruktor szermierki sportowej, członek Międzynarodowej Akademii Broni (AAI), podkomorzy Małopolskiej Zgrai Sarmackiej Leszek Galica.
....

Małopolska Zgraja Sarmacka z Krakowa jest to grupa miłośników broni białej i historii. Pielęgnowanie tradycji poprzez uczestnictwo w rekonstrukcjach historycznych oraz doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się bronią białą to jej cel podstawowy. - Poprzez warsztaty edukacyjne, szkolenia plenerowe w przejrzysty i łatwy sposób docieramy do zainteresowanych grup chcących poznać dawne tradycje i kunszt walki szablą, rapierem lub mieczem - mówią o sobie. Cała Zgraja uczestniczy w zajęciach szkoły szermierki zdobywając umiejętności w walce bronią dawną z elementami szermierki scenicznej – pokazowej.

(Rob)
Fot. Rob
 






Dziękujemy za przesłanie błędu