Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
07/10/2020 - 14:15

Pokaż co wrzucasz do pieca. W Podegrodziu kontrole w asyście policji

Po raz kolejny w gminie Podegrodzie ruszyła akcja kontroli palenisk. I w tym roku gminni urzędnicy będą odwiedzać kolejne domostwa w asyście policjantów.

Po raz kolejny w gminie Podegrodzie ruszyła akcja kontroli palenisk. I w tym roku gminni urzędnicy będą odwiedzać kolejne domostwa w asyście policjantów.

Ale nie oznacza to, że gminy bez swoich strażników nie mogą skuteczne podejmować akcji ekologicznych. Gmina Podegrodzie jest tego doskonałym przykładem, że można skorzystać z pomocy policji.  

W zeszłym roku samorząd przeprowadzał akcje cyklicznie a adresy były wybierane losowo w każdym sołectw. Prowadziły je dwie urzędniczki z gminnego wydziału zajmującego się ochroną środowiska, którym asystował policjant.

– Gmina Podegrodzie dołożyła się do organizacji dodatkowych patroli na swoim terenie i wykorzystujemy policjantów między innymi do prowadzenia kontroli – tłumaczył wtedy wójt Podegrodzia Stanisław Banach.

Asysta policjanta sprawiła, że mieszkańcy poważniej traktują całe przedsięwzięcie i skończyły się nieprzyjemne sytuacji, gdy urzędniczy były odprawiane – nie zawsze w miłych okolicznościach – spod drzwi.

Dodatkowo wieść o randze kontroli rozchodzi się między sąsiadami a gmina może śmiało mówić o skutecznej prewencji.

Czy tak będzie i w tym roku? Dokładnie tak – urzędnikom będzie asystował funkcjonariusz z Komisariatu Policji w Starym Sączu.

Zobacz też: 7 urzędników w Podegrodziu już po testach na COVID-19. Co z tego wynikło?

Zespół kontrolny będzie działał na dwóch frontach. Pod tym adresem, który zostanie wskazany w ramach interwencji przez samych mieszkańców. – Chodzi o anonimowe zgłoszenia ze strony Ekointerwencji. Wtedy trzeba się udać pod wskazany adres ze sprzętem niezbędnym do pobrania próbek, spisać protokół i oddać je do laboratorium do zbadania. W takich sytuacjach na pouczeniu się nie kończy – zaznacza wójt.

Będą też wykonywane kontrole planowe – według klucza – sołectwo, określony przysiółek, ulica. Banach podkreśla, że mieszkańcy doskonale wiedzą, że takie kontrole ich czekają, bo wójt informował ich o tym nie tylko za pośrednictwem strony internetowej gminy, ale również osobiście podczas spotkań sołeckich.

My tylko przypomnijmy jeszcze kilka istotnych szczegółów. Zgodnie z przepisami kontrola może być przeprowadzona jedynie w obecności pełnoletniego, dorosłego domownika a zgodnie z wytycznymi sejmiku wojewódzkiego gminni urzędnicy do 2023 roku muszą skontrować 5 procent zabudowań na swoim terenie.  

Zobacz też: Mamy to na piśmie. Podegrodzka wieś ocalona od zalania

Naczynia na popiół są zamykane podczas kontroli i zabezpieczane plombą z numerem w obecności osoby kontrolowanej. Kontrolujący mogą wykonać zdjęcia oraz poprosić o przedstawienie dokumentów zakupionego opału np. faktura, certyfikat opału. Jeżeli do palenia wykorzystywane jest drewno może zostać ono przebadane pod kątem zawartości wilgoci.

Za spalanie śmieci w piecach i na wolnym powietrzu – bywa, że w ogniskach lądują plastikowe butelki, odpadu budowlane czy opony – można dostać mandat w wysokości 500 zł lub grzywnę – 5 tysięcy złotych. ([email protected] fot.: ilustracyjne UG w Podegrodziu)







Dziękujemy za przesłanie błędu