Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
23/05/2019 - 16:50

Podtopiony Urząd Gminy w Łabowej, zniszczone gabiony przy moście w Popardowej

Gminy Łabowa oraz Nawojowa są jednymi z tych na Sądecczyźnie, w których wójtowie wprowadzili dzisiaj w nocy pogotowie przeciwpowodziowe. Na taki krok zdecydowali się kilkanaście minut po godz. 3.00 po tym, jak rzeka Kamienica Nawojowska przekroczyła stan ostrzegawczy.


Rzeka zaczęła gwałtownie przybierać między godziną 3, a 7 rano i to w takim tempie, że nie było na co czekać. Pogotowie przeciwpowodziowe będzie obowiązywało aż do odwołania.

Wójt gminy Łabowa, a także wójt gminy Nawojowa w związku z powodziową sytuacją wprowadzili w swoich gminach dla służb zarządzania kryzysowego całodobowe dyżury.

W obu gminach sytuacja jest monitorowana na bieżąco.

- Odnotowaliśmy kilka podtopień budynków, w tym także mieszkalnych – mówi Mariusz Fiut z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łabowej. – Jedno z nich było w miejscowości Kamianna, kolejne w miejscowości Maciejowa.

Podtopiony został także budynek Urzędu Gminy w Łabowej.

- Woda wdarła się, niestety do piwnic budynku – dodaje nasz rozmówca. - Na razie jej nie wypompowujemy, bo ciągle pada.

O sytuacjach niebezpiecznych należy informować Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 695 198 442.

Także powodziowy żywioł dał się we znaki sąsiedniej gminie Nawojowa. Tutaj wójt Stanisław Kiełbasa też wprowadził w nocy pogotowie przeciwpowodziowe.

- Przy moście w Popardowej osunęło się kamienne zabezpieczenie przeprawy tzw. gabiony – mówi wójt Kiełbasa. – Trzeba je będzie naprawić. Są uszkodzenia dróg m.in. drogi Zagórze w kierunku Żeleźnikowej Wielkiej, a także drogi krajowej we Frycowej. Oczywiście zostały rozmyte pobocza.

[email protected], fot. Urząd Gminy w Łabowej.

Powódź w gminie Łabowa
Powódź w gminie Łabowa


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)