Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
30/11/2013 - 10:00

Podsumowanie Redyku Karpackiego w kasztelu w Szymbarku

Od wiosny do jesieni br. odbywał się Redyk Karpacki. Pięciu pasterzy wypasało dwa stada po 300 owiec każde na stokach Karpat, Beskidów i Tatr od Rumunii przez Ukrainę, Słowację, Czechy i Polskę. Trasa liczyła 1200 km. Redyk przeszedł także przez powiat gorlicki. Spotkanie podsumowujące przebieg Redyku Karpackiego odbyło się w kasztelu w Szymbarku
Uczestniczyli w nim m.in. Prezes Fundacji Partnerstwo Transhumancyjne Piotr Kohut i prezes Beskidu Zielonego Andrzej Orchel. Przekazali oni podziękowania i dyplomy uznania dla osób, które włączyły się w przygotowania i przeprowadzenie historycznej wędrówki pasterskiej przez Karpaty w ramach projektu „Karpaty Łączą” na obszarze Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego. Wyrazili nadzieję, że również w przyszłości będą mogli liczyć na współpracę dla promocji kultury pasterskiej. Wśród wyróżnionych osób znalazł się m.in. starosta Mirosław Wędrychowicz. - Z wielkim uznaniem odnoszę się do projektu Redyk Karpacki „Transhumance 2013”, który nawiązuje do niestety zanikającej w naszym regionie tradycji pasterskiej oraz łączy w sobie aspekty kulturowe, społeczne i gospodarcze – mówił starosta Mirosław Wędrychowicz. - Karpaty nazwane przez ks. Józefa Tischnera „środkiem świata” i „domem siedmiu narodów”, to wyjątkowe pasmo górskie będące enklawą unikatowej przyrody i kolebką kultur wielu narodów. Promowanie tego dorobku, zwłaszcza w tak wyjątkowy sposób, jest godne doceniania. Gratuluję pomysłodawcom i wyrażam nadzieję na kontynuację tego wyjątkowego projektu oraz na rozwijanie ponadregionalnej współpracy w rejonie Karpat. Międzynarodowy projekt kulturowy Redyk Karpacki Transhumance 2013 realizowany był od 11 maja do 14 września 2013 roku. Tradycyjna wędrówka pasterzy z owcami odbywała się przez tereny karpackich państw: Rumunii, Ukrainy, Polski, Słowacji i Czech. Trasa, którą pokonało: 5 pasterzy pod kierunkiem bacy Piotra Kohuta, 2 stada po 300 owiec, osły, psy i konie trwała ponad 100 dni. Wędrowcy pokonywali dziennie około 10-15 km, a łącznie przeszli trasę długości 1200 km. W sierpniu Redyk zawitał do powiatu gorlickiego. Redyk Karpacki został zorganizowany dla uczczenia wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności z zamieszkujące Karpaty po dzień dzisiejszy, stąd głównym celem Redyku było międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących w Karpatach. Redyk ma integrować społeczności pasterskie w Karpatach, ma promować walory turystyczne, zdrowotne i geograficzne regionu oraz kulturę, tradycję i produkty regionalne, ma zwrócić uwagę możliwości szerszej współpracy ponad granicami powiatów, województw i państw, a także przeciera ślady pod wytyczenie szlaku turystyki kulturowej.
Redyk to nie tylko wędrówka owiec ale także szereg imprez towarzyszących tj. festiwale prezentujące tradycje pasterskie, występy kapel i zespołów regionalnych, pokazy sztuki ludowej i rękodzieła, prezentacje kuchni regionalnej oraz tradycyjnych produktów. Projekt "Karpaty łączą" Mechanizm konsultacji i wspólpracy dla wdrożenia Konwencji Karpackiej był współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Unii Europejskiej.
Źródło i fot.: SP w Gorlicach
 






Dziękujemy za przesłanie błędu