Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
18/02/2021 - 17:50

Podegrodzie znów dopłaca do sterylizacji i kastracji psów i kotów

Właściciele psów i kotów z terenu gminy Podegrodzie mogą liczyć aż na 50 procent dopłaty do ich sterylizacji i kastracji. To konsekwencja stosownej uchwały rady, ale z dopłaty można skorzystać tylko w lecznicy wskazanej przez samorząd.

Zobacz też: Podegrodzie dokłada policji do eko patroli, a ktoś strzela fałszywymi donosami

Podegrodzie, jak wszystkie pozostałe samorządy z terenu naszego kraju, zgodnie z obowiązującą ustawą musi co roku uchwalać lokalny program ochrony zwierząt, który ma przede wszystkim zapobiegać zjawisku ich bezdomności. Podegrodzie nie ma własnego schroniska dlatego już kolejny rok z rzędu dopłaca mieszkańcom do sterylizacji i kastracji psów oraz kotów.

By skorzystać z dopłaty należy zgłosić się bezpośrednio do Urzędu Gminy pod numerem 18 414 07 71 a tam pracownik zweryfikuje uprawnienia do dopłaty i przekaże dane właściciela zwierzaka bezpośrednio do lecznicy, z którą gmina współpracuje.

W tym wypadku chodzi o przychodnię SERWIN działającą przy ul. Dojazdowej 3 w Nowym Sączu. Po tej procedurze właściciel może zadzwonić bezpośrednio do weterynarza pod numer 18 441 17 80 i umówić pupila na wizytę.

Zobacz też: Podegrodzie: wiemy, które drogi gmina wyremontuje w 2021 roku

Rozmawiając na ten temat z wójtem Stanisławem Banachem podpytaliśmy o wprowadzenie podatku od posiadania psa. Dlaczego? Podegrodzie nie ma swojego schroniska dla psów, złapane na swoim terenie musi odwozić do Nowego Targu. A tu za każdy miesiąc trzeba płacić 2 tysiące złotych od sztuki. Wielu samorządowców z różnych części Polski zaczyna stać na stanowisku, że wprowadzenie podatków od posiadania czworonogów. Zazwyczaj rocznie to kwota 30 -50 zł. Zebrane środki przynajmniej częściowo rekompensują pobyt psów w schroniskach.

- Nie widzę u nas takiej możliwości. Na wsiach, gdzie w każdym gospodarstwie jest zazwyczaj jeden, albo dwa psy właściciele nie przyjmują takich rozwiązań, bo trzymają te psy tylko na swoim terenie i uważają, że psy te w niczym nikomu spoza gospodarstwa nie przeszkadzają. Nie wyobrażam sobie takiej opłaty w gminie Podegrodzie szczególnie teraz, gdy epidemia i tak uszczupla portfele mieszkańców – mówi zdecydowanie samorządowiec.

- Według mnie jedynym skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest chipowanie, ale to już nasi posłowie powinni dążyć do wprowadzenia ustawy o obowiązkowym chipowaniu i stworzeniu jednolitej bazy danych psów i właścicieli. Teraz chipują psy tylko nieliczni a baz jest dużo i bazy te nie są ze sobą powiązane. Jeśli to się zmieni, chipowanie będzie obowiązkowe to spadnie ilość bezdomnych zwierzaków – podsumowuje wójt. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu