Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
27/06/2014 - 12:03

Podegrodzie: Zlikwidują szkołę ze stuletnią tradycją. Kolejne zwolnienia nauczycieli?

Konkurencja dużego ośrodka edukacyjnego, jakim jest Nowy Sącz, problemy z dojazdem do Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Kingi są powodem wygaszania tej placówki oświatowej przez powiat nowosądecki.
Młodzież głosuje nogami, ma możliwość wyboru dowolnego kierunku kształcenia w każdej szkole i nawet stuletnia tradycja placówki oświatowej oraz atrakcyjna oferta edukacyjna nie jest w staniej przekonać jej do wyboru kształcenia się w Podegrodziu.

Ile młodzieży dojeżdża do nowosądeckich szkół z ościennych gmin, a nawet powiatów limanowskiego i gorlickiego widać najlepiej rano na nowosądeckim dworcu autobusowym. Z przepełnionych busów wysiadają głównie młodzi ludzie z biletami miesięcznymi.

- Sytuacja w ZSZ wygląda zatem tak, że od dwóch lat nie ma do niej naboru nowych uczniów – wyjaśnia Zbigniew Czepelak, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Powiatu Nowosądeckiego. – Szkoła nie jest likwidowana na siłę lecz stopniowo wygaszana.

Nauczyciele z tej placówki znajdują się w trudnej sytuacji. Część z nich będzie się musiała rozejrzeć za nowym zajęciem, a nie jest to łatwe w obecnej sytuacji gospodarczej.

Według dyrektora Czepelaka pedagodzy z tej szkoły stopniowo odchodzili na emerytury, kilkoro podjęło pracę w szkołach powiatowych w Starym Sączu i Łącku, na uzupełnieniach etatów. Natomiast z częścią kadry będzie problem.

Zarząd Powiatu nie podjął jeszcze decyzji, dotyczących zagospodarowania budynku szkoły po jej likwidacji. Na pewno zostanie on przeznaczony na cele powiatowe.

Mimo wykonania podjęcia licznych prób nie udało nam się dzisiaj skontaktować z dyrekcją placówki, aby uzyskać jej komentarz w tej kwestii.
..
Dzieje szkoły
W roku 1892 z okazji 600 letniej rocznicy śmierci błogosławionej Kingi działacze ludowi zebrani w Starym Sączu zastanawiali się, w jaki sposób uczcić tę rocznicę. Wybrano pomysł, aby otworzyć szkołę dla dziewcząt pod patronatem Patronki Ziemi Sądeckiej - błogosławionej Kingi. Powstał komitet budowy, który zaczął gromadzić fundusze ze składek społecznych, do akcji włączył się także poseł S. Potoczek, który z Sejmu Krajowego uzyskał zapewnienie o pomocy finansowej. Na zakupionej parceli stanął budynek, który został oddany do użytku w 1912r. Tak powstała Żeńska Szkoła Rolnicza z internatem. Pierwszą kierowniczką została Maria Gostkowska. Obok nauki dla dziewcząt prowadzone są kursy dla mieszkanek okolicznych wsi. Kobiety uczą się szycia, haftowania, gotowania, przetwórstwa owocowo- warzywnego.
W okresie okupacji szkoła prowadzi tylko zajęcia z przedmiotów zawodowych. Po odzyskaniu niepodległości powraca do pełnego działania, ale w r. 1946 szkoła została zlikwidowana, dokumenty i sprzęt przeniesiono do Marcinkowic k. Nowego Sącza, a budynek pozostaje bez opieki, na zapleczu zorganizowano G. O. M., od r. 1953 budynki z zapleczem zajmuje Państwowy Ośrodek Maszynowy.
7 października 1957r. powołano do istnienia Szkołę Przysposobienia Rolniczego przy Szkole Podstawowej w Podegrodziu. Szkoła włącza się do organizowanych przez władze oświatowe konkursów, olimpiad wiedzy rolniczej zdobywając czołowe nagrody i wyróżnienia. Od r. 1964 istnieje 2-letnia Zasadnicza Szkoła Rolnicza. Młodzież odbywa praktyki zawodowe poza województwem (w woj. szczecińskim i gdańskim), gdzie jest ceniona i nagradzana za wiedzę i wzorową postawę. Przy szkole powstaje zespół kontynuujący tradycje ludowe Podegrodzia, który wkrótce odnosi sukcesy. 
Od roku 1976/ 77 istnieje Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa i 3 letnie Technikum Rolnicze dla Pracujących na podbudowie Zasadniczej Szkoły Rolniczej.
Po wznowieniu działalności szkoły rolniczej, lecz na bazie szkoły podstawowej i prywatnych budynkach - miejscowa ludność domaga się zwrotu byłej szkoły, lecz bez efektu. Upadek systemu komunistycznego dał szansę do odzyskania zabranego majątku . W roku 1991 powołano grupę inicjatywną - reaktywowano Towarzystwo " Zakład Błogosławionej Kunegundy", które czyni starania o zwrot budynku i majątku zgodnie z zapisem w księgach wieczystych.

Od r. 1996/97 w miejsce Zasadniczej Szkoły Rolniczej powstaje Liceum Zawodowe o specjalności : mechanizacja rolnictwa dla chłopców i Samorządowe Liceum Zawodowe o specjalności: wiejskie gospodarstwo domowe dla dziewcząt. Obecnie funkcjonuje Zespół Szkół Zawodowych , w skład którego wchodzą: Liceum Techniczne, Liceum Rolnicze i Liceum Zawodowe.
Ważnym przeżyciem dla całej społeczności szkolnej był powrót do imienia Patronki - Świętej Kingi w dniu 21.Marca 2000r.

(rob)
Źródło: własne, zszpodegrodzie.pl

Fot. ZSZ Podegrodzie
 






Dziękujemy za przesłanie błędu