Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
20/08/2019 - 07:45

Podegrodzie: woda zdatna do picia. Koniec gehenny z beczkowozami

Koniec z bakteriami coli w wodociągu gminnym Stadła - Gostwica - Mokra Wieś. Cztery sołectwa mogą już z niej korzystać bez ograniczeń.

Działania służb gminnych okazały się skuteczne. 16 sierpnia rutynowe badania wody w instalacji komunalnej Stadła – Gostwica – Mokra Wieś wykazały obecność niebezpiecznych dla życia dla wody bakterii kałowych – bakterii coli. Natychmiast podjęto decyzję o wyłączeniu sieci z użytku a pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej błyskawicznie przystąpili do jej czyszczenia i odkażania. Jednocześnie niemal natychmiast w teren ruszyły beczkowozy, by zabezpieczyć dostawę wody pitnej. Miały stać w kilku lokalizacjach od 7. do 21. , ale po sygnałach od mieszkańców zmieniono harmonogram i dostawa wody trwała rotacyjnie na znacznie większym terenie.

Zobacz też: Podegrodzie: skażona woda, trzy beczkowozy już w terenie. Gdzie?

Wczoraj, wójt gminy Podegrodzie Stanisław Banach podkreślał, że są już wyniki cząstkowe badań wody po dezynfekcji wodociągu – woda jest czysta. Jednak sanepid wydał zgodę na przywróceniu instalacji do użytku dopiero po uzyskaniu kompletu wyników z laboratorium. Nastąpiło to w godzinach popołudniowych. Nie udało się ustalić precyzyjnie źródła / przyczyn skażenia, ale prawdopodobnie tak, jak ma to ostatnio miejsce i w innych gminach gdzie po ulewnych deszczach fekalia z szamb przenikają do wód gruntowych wykorzystywanych w ujęciach.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu